Метеоролози и хидролози празнуват в края на седмицата
Метеоролози и хидролози празнуват в края на седмицата / НИМХ - Варна

На 22 март – Световен ден на водата и на 23 март - Световeн ден на метеорологията, своите професионални празници отбелязват метеоролозите и хидролозите, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/.

 

Световният ден на водата се чества за първи път през 1993 г. На 23-ти март 1950 г. пък се създава Световната Метеорологична Организация.

Наблюдателната мрежа от метеорологични и хидроложки станции на НИМХ - Варна, включва 263 пункта, разположени на територията на 8 области в Източна България, съобщават от филиала. Ежедневно се издават прогнози за времето и морето и предупреждения за опасни явления, които обслужват обществото и корабоплаването. Ежегодно стотици потребители получават специализирани хидрометеорологични данни и анализи. „Световният ден на метеорологията `2013 е повод да се подчертае работата, която службата изпълнява 24 часа в денонощието, 365 дни в годината - да наблюдава времето в защита на живота и имуществото на хората. Празникът ще подчертае и ползите от по-нататъшни инвестиции в метеорологични и хидрологични инфраструктури и повишаване капацитета за обслужване на всички, които се нуждаят от тях”, коментират в писмо до медиите от НИМХ - Варна.

Метеоролозите и хидролозите от Източна България ще отбележат своя професионален празник с посещение на Поморие. Пред местната общественост те ще представят своята работа, последни сведения за климата, водите и вероятностна прогноза за пролет–лято 2013 г.

На 23 март т.г. се отбелязва 50-годишнината на Световната служба за времето. Основана през 1963 г., тя е повратна точка в глобалното сътрудничество, като съчетава системи за наблюдение, телекомуникационни съоръжения, центрове за обработка на данни и прогнозиране. С издаването на ранни предупреждения за екстремни прояви на времето и климатичните условия реално се осигурява защита на хората и имуществото и адаптиране към изменението и променливостта на климата. Връзката между климатичните промени и екстремните явления и природни бедствия е недвусмислена. Има все повече доказателства, че те са породени от увеличаването на атмосферните концентрации на парникови газове, които са достигнали рекордни нива.