Значението, ролята и функциите на Европейския съд за правата на човека в Страсбург и Съда на Европейския съюз в Люксембург разясни пред ученици от ПГРЕ „Г.С.Раковски“ съдия Чавдар Димитров от Административен съд – Бургас. Вторият час по административно правосъдие се проведе пред два от десетите класове в аулата на училището.
Темата на лекцията беше “Правата ни като граждани на Европейския съюз- основни положения в законодателството, свързани със статута на учениците, правила и поведение в училище, права и задължения на учениците, съдебни процедури с участие на деца и правата на децата в тези процедури, органи за подкрепа и защита. Тя е част от Образователната програма “Съдебната система – информиран избор и гражданско доверие - Отворени съдилища и прокуратури“, която се осъществява по споразумение между ВСС и МОН. Целта на програмата е да се обогатят знанията на учениците за статута, структурата и функциите на съдебната власт и да се формира правна грамотност сред младите хора. През учебната 2016/2017 година Административен съд – Бургас си партнира с Гимназията за преподаване на романски езици и през втория учебен срок магистрати влизат в часовете по „Етика и право“ на десетокласниците.
По време на открития урок съдия Димитров показа на учениците джобен формат на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и коментира текстове от този основополагащ правен инструмент на Съвета на Европа. Държавите се обвързват да спазват задълженията, произтичащи от Конвенцията, когато станат страни по нея чрез ратификация, поясни магистратът и допълни, че този международен договор е между страните членки на Съвета на Европа, които в момента са 47 на брой.
Той сподели и впечатления от работата си в двете европейски институции и разказа конкретни казуси, свързани с правата на децата и младите хора, разгледани от Европейския съд за правата на човека.
Следващата лекция пред учениците от ПГРЕ „Г.С.Раковски“ е на тема „Съдебната система в България“.