„Уважаеми съграждани, За мен е чест да поздравя цялата ваша общност с арменската Коледа.
Пожелавам на вас и семействата ви много здраве, щастие и успехи. Българският и арменският народ са били здраво свързани през вековете и са споделяли обща съдба. Арменската диаспора е неотменна част от облика на Бургас и придава една особена душевност на нашия град. Християнската вяра е едно от нещата, което обединява нашите народи.
Тя ни дава сила и ни води по пътя на добрите дела. Нека в тази свята нощ в домовете ви да има благодат и любов, да се сбъднат всички ваши пожелания, а на трапезата ви да има изобилие. Позволете ми да изразя своето дълбоко уважение към бургаските арменци, които са хора с чест и големи сърца. Пожелавам ви Рождество Христово да ви донесе много щастие и благополучие. Честит празник!"
На 6 януари арменците празнуват Коледа. Арменската църква отбелязва в един и същи ден и Коледа, и Богоявление. Армения е първата страна, която официално приема християнството и Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. Учениците на Христос св. Тадей и св. Вартоломей разпространяват християнската религия през първи век от новата ера.
И поради тази причина църквата се нарича Арменска апостолическа православна църква. През 301 г. по времето на св. Григорий Просветител християнството става официална религия в Армения. Бъдни вечер се отбелязва в Армения и от арменците по света на 5 януари, а Коледа на 6 януари.Масата в дома е подредена предварително.
На Бъдни вечер за трапезата арменците приготвят солено тесто. Това е нещо като баница, в която се слага пара или копче. Рибата е основно ястие и се пие червено вино. Освен това се прави традиционното ядене тафсос долма, т.е. сарми от булгур и кисело зеле.
На Рождество Христово арменците се поздравяват така: "Христос се роди и богояви да бъде благословено богоявлението му".
На самата Коледа на 6 януари се ходи на гости при роднини и приятели, разменят се малки подаръци. Задължително се носят грис халва и бонбони.
И за арменците, и за българите Рождество Христово е свързано главно с трапезата. За разлика от българите арменците обаче не кичат елха. Те стриктно спазват традицията за Голямата празнична литургия на 6 януари.