Залесяването на участъка от АМ „Тракия“ с кипарисови видове за снегозащита вече започна. Плътен зелен пояс от 3-метрови дървета ще бъде разгърнат на около 500 метра по протежението на аутобана край Картнобат. Проектът е пилотен, ако е успешен, ще бъде приложен по всички магистрали. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков след среща с ръководителите на областните пътни управления.
Режимът на зимно поддържане на републиканската пътна мрежа влиза в сила от утре – 1 ноември. Държавните институции уверяват, че са подготвени, а необходимата техника и оборудване- осигурени.
3000 автомобила ще почистват републиканската пътна мрежа. На места техниката е ангажирана при извършването на текущи ремонти, но фирмите декларират, че тя може да бъде преоборудвана за 24 часа.
Наличността на материали – сол, калциев дихлорид, инертни материали, е средно над 60% от необходимите количества за цялата страна.
80 млн. лв.е ресурсът за зимно поддържане на републиканската пътна мрежа, каза министърът и допълни, че ако средствата не бъдат изразходвани за зимно поддържане, ще се пренасочат за извършване на текущи ремонти по пътищата през следващата година.
”Ще затваряме пътни участъци при предпоставки за възникване на кризисни ситуации до нормално осигуряване на тяхната пропускливост”, заяви министърът.
Шефът на дирекция „Пътно поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ инж. Михаил Рашков съобщи, че през миналия зимен сезон са налагани неустойки в размер между 10 хил. лв. и 40 хил. лв. и посочи, че акцент в работата през тази зима е взаимодействието с метеоролозите. “Искаме да изпреварим снега, да извадим техниката, преди да е започнал снеговалежът”, допълни той.