/ Guliver/Getty Images
Президентът призова страната да заеме полагащото й се място в света
"Само социализмът може да спаси Китай", увери президентът Си Цзинпин, цитиран от АФП. Той каза това през последния ден от годишната сесия на еднокамарния китайски парламент, който преди броени дни го преизбра с единодушие и премахна ограничението за брой мандати на президента.
 
Си, който е смятан за най-могъщия китайски лидер от поне четвърт век, потвърди ръководната роля на комунистическата партия. "Историята доказа и ще продължи да доказва, че само социализмът може да спаси Китай", обяви той от трибуната на парламента.
 
Си Цзинпин беше преизбран за президент на Китай

Си подчерта, че "само като развиваме социализма с китайски характеристики, ние ще можем да завършим великото възраждане на китайската нация". Догодина Китайската народна република ще празнува 70-ия си юбилей, посочва АФП.
 
Китайският президент - обект на култ към личността, какъвто не е имало от времето на Мао

Китай е втората икономика в света след Съединените щати. Обръщайки се индиректно към международната общност, китайският президент увери, че феноменалният възход на страната му от близо четири десетилетия "не е заплаха" за никого. "Китай никога няма да пожертва интересите на другите страни, за да гарантира собственото си развитие", обеща той.
 
Си Цзинпин отправи поредно предупреждение и към Тайван. Китай никога няма да приеме отделянето и на най-малкото късче от нейната територия, подчерта той. Броени дни след като САЩ приеха закон, разрешаващ посещения на представители на американските власти в Тайван и обратното, Си предупреди, че "всички опити за разделяне на (Китай) са обречени на неуспех".
 

Guliver/Getty Images


"Решени сме да водим кървавата битка срещу нашите врагове. Имаме големия капацитет да заемам полагащото ни се място в света", каза китайският президент, цитиран от ДПА.
 
Китайският премиер обеща по-широко отваряне на националната икономика

АП отбелязва, че речта на Си Цзинпин е била с подчертано националистически тон. Китайският президент обяви, че страната му ще използва постиженията на съвременната наука и техника за превръщане на своите въоръжени сили в едни от най-модерните в света, предаде ТАСС.
 
Агенцията припомня, че първата годишна сесия на Общокитайското събрание на народните представители в 13-ия й състав започна на 5 март с участието на над 2900 депутати. Еднокамарният китайски парламент има предимно церемониални функции, като най-вече потвърждава решенията, взети от държавното ръководство, отбелязват западните агенции.
БТА