Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че има неопровержими доказателства за мащабна атака с химическо оръжие в Сирия, като разузнавателната информация убедително сочи, че виновник за нея е правителството на Башар Асад. Той предупреди, че нарушаването на тази международна норма не може да бъде нарушавана без последици.
Твърдата реторика на Кери е най-ясното досега оправдание за американска военна акция в Сирия, която, ако президентът Барак Обама вземе такова решение, най-вероятно ще включва атаки с крилати ракети с морско базиране срещу сирийсаки военни обекти, предаде АП.
Обама още не е решил как да реагира на употребата на смъртоносен газ, допълва агенцията, позовавайки се на правителствени източници. Двама служители от администрацията, настояли за анонимност, заявили, че днес се очаква САЩ да направят по-официално съобщение за употребата на химическо оръжие и че вероятно съобщението за реакцията на Обама ще последва скоро след това.
Според служителите администрацията разполага със собствена разузнавателна информация, потвърждаваща употребата на химическо оръжие. Според САЩ макар че инспекторите на ООН вече са на място, забавянето на Сирия да ги допусне е направило тяхното разследване безсмислено. Американската оценка се базирала отчасти на съобщения брой на жертвите, на симптомите на ранените и убитите и свидетелства на очевидци.
Не е ясно дали Обама ще търси мандат от ООН или Конгреса, преди да използва сила, посочва АП. Президентът често е казвал, че предпочита да предприема военни действия само с международна подкрепа, но вероятно Русия и Китай биха блокирали американските усилия за оторизиране на военна акция чрез Съвета за сигурност.

Химическата атака в околностите на Дамаск миналата седмица е предизвикателство срещу авторитета на Обама, отбелязва агенцията. Той не предприе особени действия, след като Асад използва химическо оръжие в ограничен мащаб по-рано тази година, и рискува да изпрати сигнал до страни като Иран, че администрацията му не изпълнява заканите си.
Американските ВМС придвижиха миналата седмица още един боен кораб в Източното Средиземноморие, с което те станаха четири, всеки от които може да изстрелва балистични ракети, допълва БТА. Според военни експерти, цитирани от агенцията, мишените на евентуална атака с крилати ракети биха били свързани със способността на режима да нанася химически атаки. Възможни цели са оръжейни арсенали, командни и контролни центрове, радарни и комуникационни съоръжения и други военни щабове. По-малко вероятен е удар по обект с химически оръжия поради риска от освобождаване на отровни газове.
Вероятно е хирургическите удари да бъдат нанесени през нощта и да са насочени срещу ключови военни обекти. Президентът вече изключи изпращането на сухопътни американски войници в Сирия, а американски представители заявиха, че не се обсъжда вариант с налагане на забранена въздушна зона.

Малко вероятно е САЩ да нанесат удар срещу Сирия, докато екипът на ООН е още в страната. Администрацията също така може би ще съобрази избора на момента с графика на Обама, който има планирани срещи в Швеция и Русия следващата седмица, за да избегне ситуацията главнокомандващият да е в чужбина, когато САЩ предприемат военна акция, допълва АП.
Президентът Барак Обама трябва да се консултира с Конгреса преди да предприеме действия срещу Сирия, заяви председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър, предаде ИТАР-ТАСС. „Засега такива консултации не са проведени, но това е неизменна част от процеса”, посочва Бейнър, цитиран от говорителя си.
Междувременно Барак Обама вече обсъди с премиера на Австралия Кевин Ръд възможни варианти за отговор на евентуалната атака с химически оръжия в Сирия, предадоха ИТАР-ТАСС и Ройтерс. Обама и Ръд са се договорили да продължат тесни консултации по този въпрос. От 1 септември Австралия поема председателството на Съвета за сигурност на ООН, припомня ИТАР-ТАСС.