/ Thinkstock/Getty Images
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш назначи Владимир Воронков, един от най-опитните руски дипломати, за началник на новосъздадената Служба на ООН за борба с тероризма, предаде Ройтерс. Досега Воронков бе посланик на Русия в международните организации във Виена.

Гутериш: ООН трябва да се реформира, за да стане по-ефективна

Говорителят на ООН Фархан Хак заяви, че на новата си длъжност Воронков ще ръководи усилията на световната организация за борба с тероризма и ще участва във вземането на решения в тази сфера.

Воронков има над 30 години опит в руската дипломация и е работил главно по въпроси, свързани с ООН.

Ако САЩ се отдръпнат, други ще поемат лидерската роля, предупреди Гутериш

"Противодействието на тероризма е едно от нещата, по които повечето страни могат да работят с Русия", каза високопоставен западен дипломат.

По думите му Западът и Русия имат много различни възгледи относно това кое се брои за тероризъм и как се противодейства на това явление, но поне е тема, по която може да се дискутира по-лесно, отколкото по политически въпроси и мироопазване.

Гутериш: Пълноправното участие на жените е ключово за решаване на световните проблеми

Представители на четири от петте сили с право на вето в Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Великобритания, Франция и Китай - са заемали ръководни длъжности в централата на ООН в Ню Йорк през последното десетилетие.

Американец отговаря за политическите въпроси, британец - за хуманитарните, французин - за мироопазването, а китаец - икономическите и социалните въпроси. През последните седем години руснак оглавява базираната във Виена Служба на ООН по наркотици и престъпност.

"Честно казано, руснаците са недостатъчно представени в най-висшите нива в ООН", каза западният дипломат, пожелал анонимност.

Антониу Гутериш призова за нов подход за предотвратяване на войните

Общото събрание на ООН одобри миналата седмица създаването на антитерористичната служба, която ще помага на държавите да приложат световната стратегия за борба с тероризма, приета от Общото събрание през 2006 г.

Тази стратегия се преразглежда на всеки две години. Целта ѝ е да бъдат взети мерки срещу обстоятелствата, довеждащи до разпространение на тероризма, мерки за превенция и борба с тероризма, изграждане на капацитет в отделните държави за борба с тероризма, спазване на човешките права и върховенството на закона като основа на борбата с тероризма.

Назначаването на Воронков слага край на спекулациите сред някои дипломати, че Москва е поискала посланика й в САЩ Сергей Кисляк да заеме поста.
БТА