Светът се сбогува с папа Франциск. Церемонията на открито беше водена от кардинал Джовани Батиста Ре – декан на Колегията на кардиналите. На траурната церемония присъстват делегации от 170 държави, както и десетки хиляди поклонници. 

Пресслужбата на Ватикана съобщи, че според нови данни над 250 000 души са присъствали на заупокойната литургия за папа Франциск на площад „Свети Петър“ във Ватикана.

След края на литургията ковчегът на папата бе транспортиран с папамобил от базиликата във Ватикана до базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим, където ще бъде погребан папата при закрити врата.

Ковчегът на папа Франциск беше посрещнат от „група бедни и нуждаещи се хора“ при пристигането му в базиликата „Санта Мария Маджоре“.

/Getty Images

Той пристигна след процесия през Рим, където големи тълпи се бяха наредили по улиците и аплодираха, когато ковчегът преминаваше покрай тях. От Ватикана съобщиха, че около 150 000 римляни са излезли по улиците на вечния град, за да изпратят светия отец.

Погребението на папа Франциск започна с антифон - кратко музикално песнопение, и псалм. Както и по-голямата част от службата днес, текстът е на латински език. "Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei" (Покой вечен му дай, Господи, и светлина вечна да му свети), изпяха хорът и събранието. 

Около 200 000 души се събраха на площад "Свети Петър" и по околните улици за погребението на папа Франциск

БГНЕС

Ковчегът с тленните останки на папа Франциск ще бъде докаран в базиликата "Санта Мария Маджоре" с папамобила, с който се е придвижвал приживе Светият отец. На превозното средство е монтирана специална открита платформа. Така всеки ще може да се сбогува с папа Франциск в последния му път.

Папа Франциск
БГНЕС

Много от вярващите са тичали, за да заемат места на предните редове, които са ограничени за редовите граждани. 

Папа Франциск
БГНЕС

Мнозина от вярващите са спали през изминалата нощ в подстъпите към "Свети Петър" в очакване да бъдат допуснати на площада за днешното прощаване със Светия отец.

Папа Франциск
БГНЕС

Ковчегът на Франциск бе изложен в базиликата „Свети Петър“ на 23 април. В дните преди погребението му хиляди миряни се наредиха на опашка, за да му отдадат своята почит, припомня The Guardian

Кои чуждестранни лидери и кралски особи ще присъстват

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отдаде почит на папа Франциск пред ковчега му, след като пристигна във Ватикана за погребението на понтифика, предаде АФП.

Официални снимки показаха как Тръмп и съпругата му Мелания спират до затворения ковчег в базиликата „Свети Петър“, след като кортежът му е пристигнал във Ватикана. 

БТА

В храма също така пристигнаха италианският премиер Джорджа Мелони, аржентинският президент Хавиер Милей, германският канцлер в оставка Олаф Шолц, председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и други световни лидери. 

Присъстват също генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, президентът на Франция Еманюел Макрон, държавният глава на Украйна Володимир Зеленски, испанският крал Фелипе и съпругата му Летисия, министър-председателят на Великобритания Киър Стармър, както и принц Уилям

БТА

От Латинска Америка пристигнаха бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва и аржентинският държавен глава Хавиер Милей. Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум няма да присъства, но ще бъде представлявана от вътрешния министър Роса Исела Родригес. 

Държавният глава на Филипините Фердинанд Маркос-младши също присъства. 

Русия е представена от министъра на културата Олга Любимова.  

Какви мерки за сигурност са предприети

Пред базиликата „Свети Петър“ са изградени контролно-пропускателни пунктове, проверките са засилени, а персонал раздава вода заради високите температури. Антитерористични части също са на място. 

Италиански военнослужещ патрулира Рим с анти-дрон система / БГНЕС / EPA / GIUSEPPE LAMI

В Рим са разположени анти-дрон системи и системи за електронно заглушаване. Въздушното пространство над столицата е затворено за полети и се охранявано от изтребители. 

Базиликата и околността ще бъдат патрулирани от над 2 000 полицаи до края на конклава, който се очаква да започне в началото на месец май, а други 400 служители на реда ще ръководят придвижването на дипломатическите кортежи. 

С какво погребението на Франциск ще се отличава от тези на предшествениците му

През април миналата година Франциск одобри нови правила, позволяващи главата на Римокатолическата църква да бъде „погребан като всеки син или дъщеря на църквата“ - без носилка за ковчег и възглавници.  

Самият той каза: „С достойнство, но не върху възглавници. Ритуалът беше твърде пищен“. 

Традиционно папите се погребват в три ковчега – от кипарис, олово и дъб. Франциск обаче пожела да бъде положен в обикновен дървен ковчег с цинкова облицовка. 

Къде ще бъде погребан папа Франциск

Вместо в криптите под базиликата „Свети Петър“, папата ще бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в римския квартал “Ескуилино”. 

Това марианско светилище, в което се намира прочутата икона на Дева Мария и реликва от яслите на Младенеца, бе любимо място за молитва на Франциск преди и след пътуванията му. 

Базиликата „Санта Мария Маджоре“ / iStock

„Както винаги съм обещавал на Дева Мария – мястото вече е подготвено“, каза той в интервю за мексиканска телевизия преди две години. „Искам да бъда погребан в „Санта Мария Маджоре“, защото имам голяма почит към това място“, допълни той. 

По негово желание той ще бъде погребан „в земята, без специална украса“, с надпис на латински: Franciscus. 

Папа Франциск
БГНЕС

След края на траурната литургия ковчегът ще бъде пренесен до базиликата „Санта Мария Маджоре“. Гробът ще бъде достъпен за посещения от 27 април. 

Какво следва

Погребението ще постави началото на Novemdiales – деветдневен траур и литургии за душата на папа Франциск. След това вниманието ще се насочи към избора на негов наследник. 

Конклавът за избор на нов папа обикновено започва между 15 и 20 дни след смъртта на предишния. В Сикстинската капела ще се съберат 135 кардинали под 80-годишна възраст, които ще положат клетва за конфиденциалност и ще започнат обсъжданията. 

След всяко тайно гласуване бюлетините се изгарят и димът се оцветява – черен при неуспешен вот, бял при избор на нов папа. 

Кои са фаворитите за следващ папа

Сред често споменаваните имена за наследник са италианският прогресивен кардинал Матео Дзупи, държавният секретар на Ватикана Пиетро Паролин и филипинският кардинал Луис Антонио Тагле. 

Траурната церемония гледайте тук.