Някои хора, които са загубили способността си да говорят, все още могат да движат гласните си струни, и сега е създадено решение на техния проблем, предаде Voice of America/VOA.

Инженери от Калифорнийския университет в Лос Анджелис разработват устройство за улавяне на електрическите сигнали, произвеждани от мускулните вибрации на гласните връзки.

Изследователят Зиюан Че използва изкуствен интелект, за да трансформира тези сигнали в говор.

„Този електрически сигнал ще бъде подаден към задвижването или към частта на високоговорителя, а частта на високоговорителя ще издаде звук. Така че целият процес, от засичането до обработката и след това до задействането, реализира крайната цел - да ви помогне да говорите, без да използвате гласните си струни“, обяснява Че.

Магнито-механичната мембрана, преобразуваща вибрациите на мускулите на гласните струни в електрически сигнали, е мека и разтеглива, така че може да се носи удобно. Те смесват магнитни наночастици с меки полимери и я оформят с помощта на традиционна японска технология за рязане на хартия, казва изследователят Джинг Сю.

„Направихме слоя с шарка киригами, което го прави още по-мек“, казва Сю.

Изследователите обучават изкуствен интелект да разпознава вибрациите на мускулите на гласните струни на различни хора. Джун Чен ръководи проекта в Училището по инженерство „Самуели“ на Калифорнийския университет.

„Вашите мускулни вибрации могат да бъдат различни. Трябва да обучим устройството, преди то да е готово за употреба. А след това първо ще анализираме тези електрически сигнали, за да изградим персонализирана база данни с речник“, казва Чен.

Предназначен да помага на хора с различни говорни нарушения и патологии, Чен казва, че планира да тества устройството по време на собствените си лекции, които могат да продължат до три часа и понякога натоварват гласа му.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня 
VOA