Русия представлява нарастваща заплаха за стабилността на Великобритания и използва всички съвременни средства, с които разполага, за да постигне целите си, твърди шефът на британската разузнавателна служба МИ-5 Андрю Паркър в интервю за в. "Гардиън" днес.
Действащ шеф на МИ-5 за първи път в 107-годишната история на службата дава интервю за вестник, отбелязва изданието. Според Паркър във време, в което вниманието до голяма степен се фокусира върху ислямския екстремизъм, расте заплахата от шпионска дейност на други страни, най-вече от Русия.
Путин ползва напрежението Изток-Запад за решаване на вътрешни проблеми?
"Тя използва всичките си държавни органи и власти, за да прокарва външната си политика зад граница по все по-агресивни начини, включително чрез пропаганда, шпионаж, подривни действия и кибератаки. Русия действа днес из цяла Европа и Великобритания. Работата на МИ-5 е да попречи на тези действия", казва шефът на британското разузнаване.
Според него Русия все още разполага с много разузнавачи на място във Великобритания, но разликата с времената на Студената война е навлизането на кибершпионажа. Това, което Русия се стреми да узнае, са военни тайни, информация за индустриални проекти, за всички сфери на икономиката, за действията на правителството и за външната политика на Великобритания.
Обяснявайки защо е решил да говори публично, Паркър казва: "Ние признаваме, че в променящия се свят ние също трябва да се променяме. Имаме отговорност да говорим за нашата работа и да я обясняваме".
"Русия, изглежда, все повече се изживява като опозиция на Запада и се стреми да действа по съответния начин. Това се вижда от действията й "на терен" в Украйна и Сирия. Но голяма част от нейните действия в сферата на киберзаплахите остават извън полезрение. Руският шпионаж представляваше заплаха и по-рано в течение на десетилетия. Различното днес е, че тя има все повече средства на свое разположение", подчертава той.
Асад: Сирийската криза е конфликт между Запада и Русия
Паркър се спира и на редица други акценти от работата на МИ-5. Според него силите за сигурност само през последните три години са пресекли 12 заговора на ислямски терористи. Той добавя, че в момента във Великобритания има около 3000 ислямски екстремисти, готови да прибягнат към насилие. Това налага МИ5 да получава повече средства от бюджета и да увеличи персонала си от 4000 на 5000 през следващите пет години.
Паркър отхвърля критиките срещу законопроекта за увеличаване на правомощията на разследващите органи, който ще бъде внесен в британския парламент тази седмица. Според него текстът балансира правилно правата на гражданите на личен живот и изискванията на сигурността във време на нарастващи терористични заплахи. Паркър отхвърля и твърденията, че излизането на Великобритания от ЕС ще се отрази негативно на сътрудничеството с европейските разузнавателни служби.
Източник: БТА