/ iStock
Двама видни китайски адвокати по правата на човека, включително един, който е призовал лидера Си Дзинпин да се оттегли от поста, са били хвърлени в затвора за повече от десетилетие, предаде АФП.

За присъдите съобщават правозащитна група и съпругата на едно от лицата.

Сю Жиюн и неговият колега, активист Дин Дзяси, са осъдени за "подривна дейност срещу държавната власт" след съдебни процеси при закрити врата.

Двамата са били водещи фигури в „Движението на новите граждани“ - група за граждански права, която призовава за конституционна реформа и критикува корупцията в управлението.

Сю е осъден на 14 години затвор след съдебен процес при закрити врата в източната китайска провинция Шандун. Той е настоявал президента Си да се оттегли от поста си заради неумението да се справи с пандемията от Ковид-19, съобщи правозащитната организация „Хюман Райтс Уоч“.
Дин е получил "12 години затвор и три години лишаване от политически права", заяви съпругата му Луо Шенчун пред АФП, визирайки наказанието в Китай, което забранява на осъдените да заемат публични длъжности.

Според правозащитни организации гражданските свободи и свободата на изразяване са намалели още повече по време на десетгодишния мандат на Си.

"Жестоко нагласените присъди и наказания, наложени на Сю Жиюн и Дин Дзяси, показват безпощадната враждебност на президента Си Дзинпин към мирния активизъм", заяви изследователят на Китай Якиу Уанг.

САЩ изразиха опасения след посещението в Синцзян на върховната комисарка по правата на човека на ООН

Процесите срещу Сю и Дин са били "изпълнени с процедурни проблеми и съмнения за лошо третиране", допълни той.
Дин е задържан още през декември 2019 г., след като присъства на тайна среща с участието на правозащитници и адвокати, сред които и Сю, в югоизточната китайска провинция Фудзиен.

Сю, бивш професор по право, е задържан през февруари 2020 г., след като публикува серия от публикации в блога си, в които критикува Си за неговия твърд подход към кризите, включително избухването на епидемията Covid-19 и протестите в Хонконг.
Преди това той е излежал присъда от четири години затвор, след като е поискал от видни държавни служители да декларират личното си имущество.

Наблюдателите редовно изразяват загриженост относно справедливия съдебен процес в Китай, където съдилищата достиган процент на осъдителни присъди от около 99 %.

 
БГНЕС