/ БГНЕС, архив
Не мигрантите, а корумпираните политици са проблемът, каза за „Дарик“ Микеле Содано, депутат от движението „Пет звезди“, което спечели парламентарните избори в Италия, шокирайки традиционните партии. Той изтъкна, че първите стъпки на новото италианско правителство са насочени към създаване на работни места и отнемане на привилегиите на политиците. Содано изтъкна, че „Пет звезди“ не е антисистемно, нито евроскептично движение, въпреки че всички му поставят този етикет. Твърденията, че може да сме финансирани от Русия също не са верни, каза депутатът и добави, че хората са ги избрали, защото традиционните политици са спрели да ги представляват.

Бежанците трябва да се преразпределят сред страните в Европа
 
„Пет звезди“ е основано от комика Бепе Грило, наричан клоуна-принц на италианската политика, заедно с покойния интернет предприемач Джанроберто Касаледжио. Първоначалната цел на движението е да разобличава корупционни схеми в управлението. Създателите му заявяват, че не са политическа партия, че не са нито вляво, нито вдясно. Вярват в пряката демокрация и в силата на интернет. Кандидатите за политически постове и политиките на „Пет звезди“ се избират чрез гласуване онлайн.
 
Микеле Содано е избран с огромна преднина в южносицилианския град Агридженто, станал известен като „врата“ за мигрантите от Африка. Мечтата му е Южна Италия да се развие икономически и хората да започнат да се връщат в родния му град.
 
Г-н Содано, поздравления за сформирането на правителство. Какви ще са първите му стъпки? Какво е най-нужно на Италия сега?
 
Благодаря! Не беше лесно, но успяхме. Първите мерки, които ще предприемем, са заложени в програмата, която направихме заедно с партньорите от Северна лига. Най-важното е да създадем работни места в Италия, затова ще се погрижим да има условия за ново развитие на страната. В миналото се залагаше на строги ограничения, на бюджетна строгост. Сега искаме да инвестираме в хората, да създадем възможност за нови работни места и нови услуги. Най-големият проблем в Италия е нивото на безработица. Също така ще премахнем всички привилегии на италианските политици, които те имаха в продължение на години. Ще дадем ново лице на италианската политика. Гражданите са в центъра на политиката ни. Преди пет години излязохме на политическата сцена. Сега сме мнозинство, а старите партии на Берлускони и Ренци нямат вече предишната си водеща роля.
 
Казахте орязване на привилегиите. Очаквате ли съпротива?
 
Със сигурност ще има съпротива, но ние сме стабилно мнозинство. За пръв път след ерата на Берлускони и Ренци има нов вид политика, която е тясно свързана с гражданите. Това е много позитивна промяна за Италия.
 
В дебютната си реч премиерът Джузепе Конте поиска преразглеждане на санкциите срещу Русия? Какво означава това?
 
Означава да разберем, че трябва да сме партньори с всички държави. Също и с Русия, която е много сериозен партньор на Италия. Трябва да има едно глобално разбиране, че някои неща трябва да правим всички заедно.
 
Преди няколко дена милиардерът Джордж Сорос каза, че е загрижен заради близките отношения между Северна Лига и Владимир Путин. Сорос заяви, че Кремъл финансира антисистемни партии, партии, които са срещу статуквото в цяла Европа, каквото е движението „Пет звезди“. Какво мислите за тези твърдения?
 
Не мисля, че сме антисистемна партия. И на първо място, ние не сме антиевропейско, а проевропейско движение. Това, което трябва да направим обаче е да обсъдим всички финансови условия, които могат да поставят страните от Южна Европа във второстепенно положение. Европа трябва да функционира добре за всички страни, не само за тези на север. Трябва да направим Европа истинска общност от държави, които се подкрепят една друга. Трябва да помислим за публичния дълг и за бюджетната строгост, остеритета, които Европа ни налага.
 
Ние тук мислим, че в Италия може да има референдум за излизане от еврозоната.
 
Не, съвсем не.
 
А мислите ли, че политиката на Италия за вдигане на санкциите срещу Русия ще бъде проблем вътре в Европейския съюз?
 
Не мисля, че ще е проблем. Мисля, че е време за нова фаза за Европа, в която всички държави се опитват да си помагат. ЕС се е родил като общност, като семейство от правителства, от държави, които трябва да се подкрепят. Така че мисля, че това ще е нещо положително за Европа. Но никога не сме говори за референдум за излизане от Европейския съюз. Искаме силна Европа, Европа на всички държави. Но трябва да сме сигурни, че ЕС работи за всички държави.
 
А как Ви карат да се чувствате твърденията на г-н Сорос, че някои партии в Италия се финансират от Русия?
 
Не мисля, че това е вярно. Хората тук избраха тези партии, тъй като искат промяна. Движението „Пет звезди“ е финансирано от италианските граждани, които искат да допринесат за този проект. Всичко е съвсем прозрачно и демократично, така че не вярвам на тези твърдения.
 
Друг ключов въпрос е този за наплива от бежанци в Италия, как ще се справите с този проблем?
 
Това е свързано с темата за Европа. Смятам, че трябва да посрещнем хората, които страдат в момента, но не можем да го направим сами. Нуждаем се от подкрепа от всички други европейски държави. Трябва са видим какво можем да направим заедно, за да се решим въпроса по най-добрия начин. Италия няма капацитета да посрещне всички мигранти, но можем да направим повече с всички европейски държави.
 
Г-н Конте поиска задължително преразпределение на търсещите убежище в Европа.
 
Бихме искали само да поставим това на обсъждане е Европейския съюз и да видим какво ще се случи. Мисля, че това е разумно предложение. Да, Италия е държавата, намираща се най-близо до Африка, но е важно да преразпределим мигрантите и към всички други държави. Европейска общност сме, нали?
 
Да поговорим и за родния Ви град Агридженто, който е известен като вратата за мигрантите от Африка и с това, че хора с лодки пристигат всеки ден. Това съм чела във вестниците, но бих искала да знам как изглеждат нещата в Агридженто през Вашите очи.
 
Да, наблизо е остров Лампедуза. Той е много близо до Африка в Средиземно море и е първото място, където отиват мигрантите. Но трябва да Ви кажа, че ситуацията е под контрол в момента. Както казах преди, трябва да подкрепяме хората, които бягат от тежки условия на живот, но заедно с всички европейски държави.
 
Кога беше най-тежкото време за Агридженто от гледна точка на наплива на бежанци?
 
Не е имало най-тежко време. В Южна Италия има проблеми, но не е заради мигрантите. По-скоро става въпрос за корупцията на старите политици, за това че Южна Италия е по-малко развита в сравнение със Северна. Страдаме от липса на ресурси и инвестиции, но сега се опитваме да променим това. Всъщност едно от нещата, които предприемаме с новото правителство е Министерство на Юга. То ще се опита да стопи разликата между Северна и Южна Италия и да насочи повече инвестиции към Юга.
 
Вашето движение „Пет звезди“ спечели изборите в Агридженто с голяма преднина. Спечелихте над 50 процента. Каква беше причината?
 
Защото хората разбраха, че старата политика не ги представлява повече.  Да вземем последните пет години с лявата партия на Матео Ренци. Тя не защитаваше интересите на гражданите. Тя представляваше само банки и големи финансови конгломерати. Хората разбраха това и осъзнаха, че повечето неща, които политиците правят не са истински, че не са искрени. И се довериха на това движение, което е съставено само от граждани, желаещи да обърнат внимание на нуждите и проблемите на хората ни. Бяхме искрени и хората разбраха, че могат да ни се доверят. Проведохме много добра кампания с подкрепата на хиляди хора, които са част от проекта ни. Много от решенията взимахме чрез пряка демокрация, което означава, че хората участваха и гласуваха в голяма част от случаите, когато трябваше да направим някакъв избор. Това е причината да получим подкрепа. Италианците бяха много уморени от старите партии, които не са искрени.
 
Какво беше Вашето послание по време на кампанията? Какво казвахте на жителите на Агридженто?
 
Напуснах Агридженто, когато навърших 18 години. Отидох в Милано за 6 години, а след това в Копенхаген за 4 години. Следвах, имах много добра работа, но след това се върнах, защото бях видял, че хората живеят на места, където няма работа, няма услуги, няма добри училища, няма възможности. Това, което казвах на съгражданите си беше, че целта ми е да създам условия хората да се върнат обратно в Сицилия, тъй като земята ни има голям потенциал. Ако мислиш за Сицилия, за храната, за културата, за селищата й, изглежда направо лудост, че страдаме заради предишната лошата политика. Целият потенциал е останал неизползван. Искам хората да се върнат на местата, където са се родили и където са семействата им и да създадат семейства. Цяла Италия е прекрасна и тук могат да се развият възможности за всеки човек. Хиляди хора обаче я напускат всеки ден. Нека направим Италия просперираща отново. Страна, където хората могат да живеят и създават семейства, да работят и да имат бъдеще.
 
Има идея в Италия да се въведе универсален приход? Ще го направите ли?
 
Опитваме се да предприемем мерки, за хората, които нямат работа, но в същото време да създаваме нови възможности за работа. Хората ще получат пари, но ще получат и предложения за работа. Ако откажеш три предложения за работа, губиш правото на финансова помощ. Трябва да сме сигурни, че тези, които са безработни в момента имат средства да оцеляват с достойнство.
 
Какви са възможностите за работа в Агридженто? Какъв е потенциалът там?
 
Има възможност за създаване на хиляди работни места в Агридженто. На първо място в туризма. Предишното правителство, както знаете, прие закони за пенсиониране на 70 години. Това не е правилно, тъй като хората не са в състояние да работят добре на тази възраст. Трябва да намалим пенсионната възраст и млади хора да заемат работните места. Да има кръговрат. Нещо, което не се случва в момента. Можем да инвестираме в туризъм, в селско стопанство, в много неща.
 
Казахте в началото, че не сте антисистемни или евроскептични, но всички Ви описват така. В повечето медии в Европа, а и по света Ви описват така. Защо?
 
Това не е правилният начин да ни определят. И италианските медии ни атакуват всеки ден, тъй като подкрепат старите политики, стария начин на мислене. Смятам, че сме много повече от антисистемна партия. Искаме да поставим в центъра на нашата политика правата на хората и живеем в просперираща общност. Визията ни за бъдещето е бъдеще, в което всеки може да живее достойно. Лошите етикети не са правилният начин да бъдем определени. Виждаме, че имa дълбоко неравенство. Желанието да намалиш това неравенство и да дадеш на всеки възможност, това ли е антисистемност. Много съм щастлив, че Италия започва нова фаза на развитие, в която гражданите са в центъра на политиката. А Европа и светът могат да гледат на това като на пример за граждани, които искат да намалят неравенството.