Епицентърът на епидемията от Ебола в Африка ще бъде изолиран от войска и полиция
Епицентърът на епидемията от Ебола в Африка ще бъде изолиран от войска и полиция / снимка: БГНЕС

Участниците в извънредната среща на върха на три западноафрикански страни, най-тежко засегнати от смъртоносната епидемия от Ебола, решиха да изолират епицентъра на епидемиологичния взрив, предаде ИТАР-ТАСС.

„Районът ще бъде обкръжен от полиция и войска. На изолираните хора ще бъде предоставена материална помощ”, каза Хаджа Саран Дараб - генерален секретар на съюза на държавите от поречието на Мано. Съюзът включва Сиера Леоне, южната част на Гвинея и северната част на Либерия.

Лидерите на трите страни решиха също така да отпуснат 100 млн. долара, за да привлекат нови групи лекари в района на епидемията. По данни на Световната здравна организация (СЗО) 60 медицински лица, работещи в зоната на разпространение на инфекцията, са се заразили от смъртоносния вирус и са починали.

Вирусът, срещу който не съществува ваксина, е причинил смъртта на 729 души от началото на епидемията, а са регистрирани над 1300 случаи на болестта. Смъртността може да достигне до 90%, но до този момент съставлява 55%. Сегашната епидемия в Западна Африка вече е най-голямата в историята.

Ебола, особено в началния си стадий, много прилича на други болести. Според описанията на СЗО признаците й са треска, главоболие, мускулни болки и възпалено гърло. Това прави трудно различаването й от болести с подобни симптоми, като малария, тиф или холера. Едва на по-късните етапи от протичането на болестта се появяват вътрешни и външни кръвоизливи, най-често през ушите и носа, съобщава БТА.

Важно е да се знае, че еболата не се разпространява по въздушно-капков път. Заболяват хора, влезли в контакт с телесни течности на заразени. Такива течности са кръв, пот, повръщане, фекалии, урина, слюнка или сперма. Това прави малко вероятно предаването на заразата чрез обикновени контакти в публична среда.

Непознаването на тези особености и липсата на информация в районите на заразата само усложнява положението. Здравни работници и клиники бяха атакувани от паникьосани жители, които погрешно обвиняват докторите и сестрите, че са пренесли вируса в затънтени населени места.

Очаква се днес със самолет от Либерия в САЩ да пристигне американският лекар Кент Брантли, който се зарази от Ебола, лекувайки болни в Либерия. Състоянието му засега е стабилизирано. Но той ще бъде настанен в строго изолирана камера в университетската болница „Емъри” в Атланта. Самолетът ще кацне във военна база. След няколко дни се очаква да бъде прехвърлена в САЩ и мисионерката Нанси Райтбол, която също се зарази там, обслужвайки заболели.

Държавният департамент на САЩ се опита да успокои американците, притеснени от завръщането на двамата лекари в САЩ, заразили се по време на мисията си в Африка, предаде ДПА. Двамата медици, се връщат от Либерия за да получат достъп до по-качественото медицинско обслужване в САЩ. „Това са американци, които отидоха там, за да помогнат на пациенти с Ебола”, отговори Томас Фрийдън, директор на Центъра по контрол на заразните заболявания. „Те заслужават най-добрите медицински грижи, които могат да получат, за да се опитат да се справят с тази инфекция”.

Болницата в столицата на щата Джорджия е една от четирите в страната, които могат да осигурят достатъчно ниво на изолация, за да се избегне разпространението на силно заразния вирус, подчерта доктор Брус Рибнър от университета „Емъри”.