/ iStock

Демократическата партия подаде иск срещу администрацията на Тръмп заради опит да се наложат мащабни промени в избирателните системи, включително изискване за доказване на гражданство при регистрация за гласуване и ограничаване на броенето на бюлетини, изпратени по пощата, предаде АФП.

В съдебен иск, подаден на 31 март, Демократическата партия поиска от федерален съд да блокира изпълнителната заповед, която не позволява на щатите да броят бюлетините, изпратени по пощата, които са пристигнали след изборния ден. Директивата на президента изисква също така да се представи доказателство за гражданство - чрез документи като паспорт - при регистрация за гласуване.

„Президентът няма право да диктува правилата на нашите избори“, се казва в иска, подаден във Вашингтон от Националния комитет на Демократическата партия, лидера на малцинството в Сената Чък Шумър, лидера на малцинството в Камарата на представителите Хаким Джефрис и др.

„Изпълнителната заповед се стреми да наложи радикални промени в начина, по който американците се регистрират за гласуване, гласуват и участват в нашата демокрация - всички тези промени заплашват да лишат от право на глас законните гласоподаватели и нито една от тях не е законна“, се допълва в иска.

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела

След подписването на заповедта от 25 март, наречена „Запазване и защита на честността на американските избори“, президентът на САЩ Доналд Тръмп я определи като „най-далечното действие на изпълнителната власт, предприето за осигуряване на изборите в САЩ“.

Тръмп, който не признава поражението си на президентските избори през 2020 г., отдавна поставя под въпрос честността на американската избирателна система. Той неведнъж и неоснователно е споделял конспиративни теории за масови изборни измами в САЩ, особено свързани с гласуването от разстояние.

Юристите бързо осъдиха заповедта на Тръмп за изборите като злоупотреба с президентската власт, която може да попречи на милиони избиратели, имащи право на глас, да гласуват.

На 31 март застъпнически групи, ръководени от Campaign Legal Center и State Democracy Defenders Fund, подадоха отделен иск срещу същата заповед.

„Изпълнителната заповед на президента е незаконно действие, което заплашва да изкорени нашите изпитани избирателни системи и да накара потенциално милиони американци да замълчат“, заяви Даниел Ланг от Campaign Legal Center.

„Просто не е в правомощията на президента да определя изборни правила с изпълнителен указ, особено когато те ще ограничат достъпа до гласуване по този начин.“

БГНЕС