Почина бившият южнокорейски президент Ким Йон-сам
Почина бившият южнокорейски президент Ким Йон-сам / ThinkStock/Getty Images

На 87-годишна възраст в клиниката на Националния университет в Сеул почина бившият южнокорейски президент Ким Йон-сам, предадоха световните агенции.

Той беше приет в болницата в четвъртък и се смята, че е страдал от сериозна инфекция на кръвта и остра сърдечна недостатъчност. В последно време Ким беше лекуван от инсулт, ангина и пневмония.

Ким Йон-сам беше важна фигура на продемократичното движение в Южна Корея и се противопоставяше на военните диктатори в страната десетилетия наред. Като президент той сложи официално край на военното управление на Южна Корея и прие масивна международна помощ по време на азиатската криза през 1997-1998 г.

Ким Йон-сам беше президент от февруари 1993 г. до февруари 1998 г. Той постави основите на мирния преход в страната, белязана от военни преврати. По време на президентството му неговите двама предшественици бяха осъдени за измяна и за бунт, но после той ги помилва. Ким поде кампания срещу корупцията, но тук постигнатото от него беше помрачено от факта, че синът му беше арестуван по обвинения в подкупи и данъчни измами.

Ким беше начело на Южна Корея, когато през 1994 г. администрацията на Бил Клинтън обмисляше атака срещу Йонбьон, където се намира севернокорейският ядрен комплекс, северно от севернокорейската столица Пхенян. Ким лобира тогава срещу тази идея, опасявайки се, че ще се стигне до война. В региона бяха изпратени американски самолетоносач и крайцер, а САЩ планираха евакуацията на американците, в това число и военни и техните семейства, припомня си по-късно в мемоарите си Ким.

Кризата се разсея, когато бившият президент на САЩ Джими Картър отиде на мисия в Северна Корея и се срещна с Ким Ир-сен. Стигана се до споразумение, целящо замразяването на северокорейската плутониева ядрена програма. Сделката пропада през 2002 г., когато САЩ обвиняват Северна Корея, че има тайна ядрена програма за придобиване на обогатен уран и така се стига до нова ядрена криза.

Източник: БТА