Под домакинството на Перник бе даден старт на тазгодишната национална кампания за популяризиране на устната профилактика и здравето на детските зъби, която е част от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18-годишна възраст. Партньори по програмата, която се реализира за 6-та поредна година са Министерство на здравеопазването, Министерството на образованието и науката и Българският зъболекарски съюз.
Форумът в Двореца на културата в Перник бе предшестван от детски празник "Здрави и бели зъбки". Програмата ще продължи до края на месец ноември и ще се реализира и в областите Добрич, Варна, Бургас, Русе, Ловеч, София, Видин, Монтана и Пловдив.
На откриването на кампанията в Перник за силанизиране на детските зъби присъстваха зам. министър-председателят по координация на европейските политики и институционалните въпроси и министър на образованието и науката Меглена Кунева, председателят на комисията по здравеопазване в 43-то народно събрание д-р Даниела Дариткова, здравният министър д-р Петър Москов, председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов, д-р Николай Шарков, народният представител от Перник д-р Валентин Павлов, кметът на Перник и кметове на общините в област Перник, представители на институции, директори на детски градини и училища.
Стартира кампания за профилактика и здраве на детските зъби
Министерството на образованието ще направи всичко възможно такъв тип програми да имат дълбоки корени, а не само да продължат, каза вицепремиерът Меглена Кунева.
Ако успеем да научим децата да се грижат за себе си, това ще завиши и здравната култура в семействата им, което е и голямата цел на програмата, бе отбелязано още на форума.
Над 400 лекари участват в кампанията, като досега програмата е обхванала с прегледи 55 000 деца или в брой зъби - 200 000. Миналата година за силанизиране на постоянните детски зъби са отпуснати 1,5 млн. лева, каза министър Петър Москов.
За шеста поредна година, тази програма доказа своята ефективност, като резултатът е важен и за постоянните детски зъби, но и за достигането на по-висока здравна култура в семействата им, заяви д-р Шарков. Той цитира данни, че България попада в червения сектор на световната карта за заболявания на зъбите, като с кариеси са регистрирани 70% от децата и 90% от възрастните.