/ iStock/Getty Images
Изминалата пролет е била най-студената в Европа от 2013 г., съобщи ДПА, като цитира данни на европейската спътникова система "Коперник".

Средната температура в периода между март и май е била с 0,45 градуса по Целзий под средната, измерена в този период между 1991 г. и 2020 г.

В големи части на Европа са измерени по-ниски температури от средногодишните. Изключение правят страните в Скандинавието и тези в югозападната част на Иберийския полуостров.

През май 2021 г. в по-голямата част от Европа температурите са били под средните, като центърът на тази аномалия е бил разположен над Германия. Нетипични за сезона условия за образуване на циклони са причината за най-студения месец май в Германия от 2010 г. насам.

В глобален мащаб обаче периодът е бил по-топъл от обичайното. Отчетени са по-високи от типичните за месец май температури, като средната е била с 0,26 градуса по Целзий по-висока от измерената в последните 20 години.

Май месец е бил най-топлият за последните 3 години

Затоплянето е усетено най-вече в западните части на Гренландия, Северна Африка, Близкия изток, северните и западните райони на Русия. За последната година глобалните температури са се повишили с 0,29 градуса по Целзий спрямо средните в периода между 1991 г. и 2020 г.
БТА