Приготвянето и насладата от храната е тема, която занимава всички хора по света. Ето кои ястия попадат в топ 10 на най-скъпите ястия в света:
Най-скъпата пица с наименованието "Луи ХІІІ", предлагана от младия италиански готвач Ренато Виола, струва 8300 евро. Тя е направена от моцарела, месо от бивол, три вида хайвер, червен рак и морски рак.
Смята се, че картофът "Ла бонот" е създаден лично от бога на Инките. Той е толкова крехък като структура, че трябва да се събира само ръчно. Цената на килограм е 500 евро.
Може да похапнете най-скъпия омлет в света в ресторанта на нюйоркския хотел Le Parker Meridien. Освен яйцата в него има месо от рак и хайвер от есетра. Цената е 1000 долара.
Най-скъпият десерт се предлага в нюйоркския ресторант Serendipity 3. Декорацията е от златни листенца, които може да се ядат. Сервира се в чаша обкована със злато и диаманти. Консумира се също така със златна лъжичка с диаманти. Това удоволствие струва 25 000 долара. Празната чаша може да си я вземете.
Шоколадът, който може да ви доведе до банкрут се казва Chocopologie by Knipschildt и се произвежда в САЩ. За парче от 453 грама трябва да отделите сумата от 2600 долара.
Най-скъпият хайвер в света се казва Almas. Той идва от Иран и е хайвер на белугата албинос. Само сто грама от него опаковани в златно бурканче струват 2000 долара.
Естествено, че най-скъпата гъба е белият труфел. Този деликатес всъщност няма твърда цена, защото всяко по-голямо парче се продава на търг. Преди четири години трима хонгконгски магнати заедно платиха сумата от 209 000 долара за гъба от 750 грама.
Най-скъпата подправка в света е шафранът. Истинският шафран е от фамилията Crocus sativus. За получаването на килограм шафран от тази фамилия са необходими 225 000 цвята. Цената на килограм е 6000 долара.
Най-скъпото месо в света е известното японско "мраморно" говеждо. 200 грама филе от това месо в Европа струва 100 долара. Някой парчета, които са изключително крехки се продават и за 1000 долара.
Шампион сред ядките е макадамията (австралийски орех). Едно време е бил част от основното препитание на австралийските аборигени. Заради трудното разсаждане и отглеждане годишното производство на тази ядка е само 40 тона. Килограм от макадамията в земята производителка струва над 30 долара. (БГНЕС)