Кунева: Китай е възприел европейската система за безопасност на продуктите
Кунева: Китай е възприел европейската система за безопасност на продуктите / cнимкa: Sofia Photo Agency

Меглена Кунева, еврокомисар, в интервю за предаването „Седмицата” на Дарик

Сега, както разбирам, я намираме в Хонконг.

- Току-що пристигнахме от провинция Съчуан.

Там, където беше на 12 май земетресението.

- Точно така. То беше в една по-малка част от провинцията. Гуандонг се казва мястото, където са загинали 70 хиляди души доказано досега. Повече от 17 хиляди са изчезнали и след близо месец от земетресението се предполага, че те също са част от убитите, от жертвите. 374 хиляди засега са хората, които са пострадали от земетресението.

Какво видяхте, вие какво видяхте?

- Ние разговаряхме най-напред с местните власти на провинцията, за да можем да разберем от какво се нуждаят. Така че отвъд видяното трябва да се вземат и мерки, които да помогнат на хората. ЕС беше реагирал с една много бърза помощ и от няколко милиона. Всъщност милионите са 100 от хората от европейските индустриалци, които са тук на място в Китай, 20 млн. от неправителствени организации и 35 млн. от страните-членки. Това обаче е само началото. И ние ще продължим да помагаме и с техническа помощ. Това, което видях, беше една от пречиствателните станции, които веднага са изградили французите. Аз я видях с европейските, с хората, които са тук от Европа, европейците, които на място са дошли да помагат, като например европейските „Лекари без граници”. Има и много други неправителствени организации. Има и директно финансиране от правителствата на Германия. Малко по-късно тази седмица тук ще дойде Щайнмайер, министърът на външните работи на Германия, и ние ще продължим ... Има хора, които в следващите два месеца ще продължат да живеят на палатки. Това е била първата помощ, които ние сме изпратили от Европа насам. Но сега в следващите два месеца трябва да се изградят временните жилища. Това е огромна работа, огромни мащаби, както можете да си представите. И в следващите две-три години да се изградят постоянни жилища. Част от моите, от моите контакти тук са свързани с хората, с които най-пряко работя – това са санитарните органи, които отговарят за безопасност на храните и безопасност на продуктите. Всъщност те в момента покриват цялата тази територия, за да не се допусне епидемия. Размерът на бедствието наистина е страшен.

Имахте ли пълномощия да поемате конкретни ангажименти от името на ЕС или просто трябваше да видите какво е положението там?

- Вижте, аз не съм тук, специално моето посещение съвпадна. Аз имах отдавна договорено посещение в Китай, в три провинции на Китай. И аз свърших първата част от работата си. Това, с което се връщам обратно в Европа, това е един, според мен, добър знак за нас, защото Китай възприе европейската система за безопасност на продуктите, тоест начина, по който те следят продуктите дали са безопасни или не, начинът, по който те се справят с производителите на опасни стоки, е същият като този, който ние правим в България, извинявайте - в ЕС.

Впрочем, ако е вярна информацията ми, вие в рамките на година сте за трети път в Китай, за да проверявате напредъка им със спазването на изискванията за безопасност на стоките. Виждате ли реална промяна? Китай например твърди, че е отнел 700 лицензи на производители на играчки само в навечерието на вашето посещение?

- Повече от 700 бяха края на миналата година. Това, към което се стремя е подписването на нов етап от меморандум за разбирателство за безопасност на продуктите. Най-важното е, че Европа тук направи голям успех с един специален експорт – експортът на добро управление. И ако наистина системата в Китай се развива добре ние ще помогнем, за да може това да се случи. Аз ще съм по-сигурна, че ние говорим един и същи език и когато отворим на съответните страници от нашите доклади ние ще срещнем съизмерими неща, съизмерим брой проверки, съизмерим начин, по който се правят тези проверки. Но нека да продължа с това, за което вие ме питахте. Аз нямах предвид да дойда тук заради ...

В Съчуан.

- ... заради бедствието, което се случи. Но реших, и това беше и мнението на президента Барозу, който одобри това решение, и след това с китайския министър-председател, всъщност така получих разрешение да отида в тези провинции, за да присъствам тук, за да покажа, че ние се интересуваме, че ще продължим да се грижим, да помагаме, че солидарността е политика, а не еднократен жест за ЕС. Така се получи, че съм първият европейски политик, който дойде на мястото на бедствието и смятам, че това е една демонстрация на силата на Европа – тогава, когато сме заедно, тогава ние можем да покажем повече и да сме по-силни и навън, тогава, когато светът има нужда от нашата помощ.

Ще ви помоля и за коментар на референдума в Ирландия. Как ще наричаме Лисабонския договор на Европейския съюз, след като очевидно вече няма да е договор на целия съюз?

- Мисля, че последните няколко, които казах по някакъв начин се свързват с това, което ни предстои оттук-нататък. Да защитим единството, да защитим солидарността си и да можем да направим така, че Европейският съюз да бъде ефективен и да работи. Мисля, че президентът Барозу вчера каза много ясно: „Това „не” не решава европейските проблеми.” Значи, трябва да продължим и да намерим начин да отговорим на въпросите на деня, на въпросите, свързани с енергетиката, с климатичните промени, които между впрочем тук в Китай, могат, може да се видят конкретни измерения на тези, на тези проблеми и Европа да бъде ефективна в управлението. Светът се развива много бързо. Ако ние в Европа не осъзнаем това, няма да се движим със скоростта, с която всички разчитат, че ние можем да се движим. Изключително искрени са и самите граждани на Европейския съюз. Какво да ви кажа, господин Вълчев, повече на този етап, за това какво ще предприемем. Нека да се върна в тази вечер в Брюксел, да се видя с колегите ни. Ще обсъдим в следващите дни стъпките. Да не забравяме, че Европейската комисия не ратифицира договора. Договорът се ратифицира от страните-членки. Затова следващият съвет, който се чака в понеделник, може да ни даде повече и по-конкретна информация за това какво мислят страните членки.

А смятате ли, че отварянето на нови проблеми пред съюза с отрицателния вот на ирландците, задълбочава проблемите и пред България, която очаква поредна оценка от Брюксел за това как изпълнява европейските си задължения? Смятате ли, че ще стане по-строг Брюксел?

- Аз не мисля, че обективността се влияе от конюнктура. Брюксел е такъв в оценките си, какъвто е към всяка една страна-членка и във всеки един момент от развитието си. Ние сме обвързани от договор. Този договор се прилага по еднакъв начин във всяко едно време.

Добре. Еврокомисаря Меглена Кунева пряко от Китай, от Хонконг, на връщане към Брюксел.

Разговорът може да чуете в прикачения звуков файл