Парламентът освободи председателя на Народното събрание Росен Желязков. Решението беше подкрепено от 129 народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“, „против" гласуваха 103 от ГЕРБ-СДС и ДПС. 

Проектът на решение за предсрочно освобождаване на  председателя на Народното събрание беше внесен и подписан на 24 април от народните представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" и от "БСП за България".

Основанието е системното неизпълнение на задълженията му като председател.

Конкретните мотиви към предложението за решение са: нарушение при процедурата по предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса - Станимир Михайлов; системна злоупотреба с правото по чл. 48, ал. 5 от ПОДНС; нарушения при провеждане на парламентарния контрол по чл. 105 от ПОДНС, се посочва в съобщението.

Емоционалната реч Росен Желязков предизвика аплодисменти и сълзи

"Скъпи колеги, за мен беше чест да бъда председателят на 49-ото Народно събрание. Понякога трябва да замълчиш, за да бъдеш чут. Всички ние в тази зала сме хора, но хора, пратени от други хора, за да работим за хората. Като хора имаме нашите страсти, но като народни представители, имаме отговорност", каза Росен Желязков минути преди да бъде освободен от поста.

Емоционалната реч на Росен Желязков  разплака заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова, а от ГЕРБ-СДС и ДПС го аплодираха на крака.

Росен Желязков
Георги Димитров

ПП-ДБ искат предсрочно освобождаване на Росен Желязков

От втория опит днес Народното събрание събра кворум за започване на днешното заседание, след като в залата се регистрираха 125 народни представители. При първия опит за регистрация в залата бяха 117 депутати. Първа точка за деня бе гласуването за предсрочното освобождаване на Росен Желязков като председател на Народното събрание. 

Дебатите по исканата оставка на Росен Желязков

Опозицията поиска оставката на Росен Желязков като председател на НС заради гласуваната оставка на председателя на НЗОК. "През декември 2023 г. Станимир Михайлов подаде оставка като председател на НЗОК, след няколко месеца Желязков я вкара в пленарна зала за гласуване, след което Михайлов я оттегли. Въпреки това депутатите я гласуваха. Искането на оставката на председателя на парламента не трябва да е политически акт, а спрямо това как се справя човека със задачата, която му е поставена", заяви съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев.

"За начало, като стана ясно, че председателят на НЗОК е оттеглил оставката си в деловодството на НС преди гласуването в зала, аз лично поисках почивка от името на ПГ, за да имате време да вземете решение да не се гласува оставка, която е оттеглена", обясни Василев. "Вие се върнахте в зала и взехте грешното решение. Това е и причината да искаме вашата оставка", коментира Асен Василев.

Петков: Този акт не беше срещу човека Росен Желязков, а срещу председателя на НС

Другият съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков също коментира, че председателят на НЗОК не е бил поканен в зала, въпреки че е бил в сградата на НС. "Бавят се и законопроектите по правосъдната реформа", заяви Петков.

Кирил Петков
БТА

Ген. Атанас Атанасов също се присъедини към мотивите на своите съпартийци, че исканата оставка е заради случая с председателя на НЗОК.

От „Има такъв народ“ (ИТН) напуснаха залата и заявиха, че ще влязат отново, за да гласуват „за“ оставката на председателя на Народното събрание (НС) Росен Желязков. Преди това Станислав Балабанов изрази от парламентарната трибуна позицията на ИТН относно внесеното от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и "БСП за България" проекторешение за предсрочно освобождаване на Росен Желязков от поста.  "Оставката се иска от същите, които 9 месеца управляваха заедно с ГЕРБ и ДПС, пиха мазното турско кафе с Пеевски и лазеха пред кабинета на Борисов всеки ден", заяви Станислав Балабанов от ИТН. Според него тогава са се бранили действията на Росен Желязков и проблем с ръководенето на НС не е имало.

Балабанов
БТА

"В момента тези хора правят глупости, също както тези, които им струват десетки милиарди и съсипана икономика", това заяви Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС. Според него тези, които искат да свалят председателя на НС, са същите тези, които са искали да правят избори със свое МВР. “Подлоги на мафията с "мрън-мрън мотиви", каза още Георг Георгиев.

Георг Георгиев
БТА

"Росен Желязков е един достоен председател на българския парламент", каза Тома Биков (ГЕРБ-СДС) по време на дебатите, в които се обсъжда проектът на решение за предсрочно освобождаване на председателя на Народното събрание. По думите му Желязков е успял да спечели авторитет дори и сред представителите на опозицията. Очаквах да чуя малко по-тежки мотиви за това искане, защото то е преди всичко политически акт, каза той. Според Биков искане за оставка на председателя на парламента е много сериозно и важно решение, особено в ситуация, в която сме със служебно правителство, в рамките на политическа криза, а председателят е една от малкото фигури в страната, която е редовно избрана.

Той припомни, че Росен Желязков е бил избран и с гласовете на ПП-ДБ и уточни, че не може да разбере позицията им сега. Биков посочи, че може би мотивацията им е да вкарат още една тема „в оборот“ в медийното пространство или тактически заход по отношение на предизборната кампания. Ние приемаме това като „взривяване“ на възможността за водене на диалог между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ в средносрочен и дългосрочен план, заяви той. Според него ПП-ДБ не осъзнават в каква ситуация се намират и, че тя изисква да не правят резки движения, защото всяко рязко движение ще ги „наранява“ повече.

"Нищо няма да спечелите, освен учудването на голяма част от българското общество по отношение на вашите действия", добави Биков и уточни, че всяко действие в политиката, независимо дали е направено по осмислен начин или не, води до определени резултати.

Най-голямото системно нарушение беше извършено вчера – вотът не недоверие не беше допуснат, и затова от „Възраждане“ поискахме оставката на Росен Желязков. Това каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов по време на дебата за исканата оставка и предсрочно прекратяване на мандата на Росен Желязков. По думите му Желязков и мнозинството в тази зала- ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС, смятат, че вотът не е конституционно допустим.

Костадин Костадинов
БТА

Мога да ви уверя, че Росен Желязков е един от най-достойните председатели на българския парламент в най-новата ни история. Това заяви Йордан Цонев, заместник-председател на парламентарната група (ПГ) на ДПС по време на дебата за исканата оставка и предсрочно прекратяване на мандата  на Росен Желязков. Йордан Цонев направи процедура за прекратяване на дебата. 

Моята процедура е да прекратим тези срамни дебати, заяви Йордан Цонев. Мотивите, които изтъкна Цонев, са свързани с точките от дневния ред, които касаят бъдещето на миньорите, които са в залата, "за да ни слушат". Според него те и целият български народ очакват решението за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия о по-високите цени на тока за бита. 
Третият ми аргумент е, че ще спестим откровени лъжи и срамотии тук от тази трибуна, къде с предизборна цел, къде с цел да оклеветим един достоен човек, заяви Цонев. Колеги, за разлика от вас, аз съм работил с почти всички председатели на парламенти в новата история на България, изтъкна депутатът.

Йордан Цонев
БТА

Росен Желязков е изключително ерудиран, изключителен юрист, човек с много широка обща култура, човек, който търпя всички неща които си позволявахме, биейки се тук помежду си да говорим и по негов адрес. Нека спестим това този път, заяви Цонев.

Дебатите бяха прекратени, след като предложението на Цонев беше подложено на гласуване. „За“ гласуваха 218, против бяха 58 народни представители, въздържаха се двама.

Правилникът предвижда, че председателят и заместник-председателите на парламента могат да бъдат предсрочно освободени по писмено предложение най-малко на една трета от всички народни представители, когато е налице обективна невъзможност за изпълнение на задълженията или системно превишаване на правата, или системно неизпълнение на задълженията в рамките на тяхната компетентност. Предложението се поставя на гласуване на първото заседание след деня на постъпването му, като се дава право на лицето да бъде изслушано. То е прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите народни представители.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
БТА, БГНЕС