/ iStock

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени.

В защита на пострадалите жени: Властите на крак заради случаите с ботулинов токсин

Това се случва на фона на растящия брой жени, потърсили медицинска помощ след поставянето на ботулинов токсин.

Паралелно с това регионалните здравни инспекции стартират извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина.

Създадена е необходимата организация за извършване на извънреден внос на ботулинов антитоксин. Първата доставка ще бъде в страната още утре - вторник.

Арина Осипова е мнимата дерматоложка, пратила жени в болница след поставяне на ботулинов токсин

Пез последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял, добавят здравните власти.

И напомнят, че ботулиновия токсин е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. На българския пазар са регистрирани шест лекарствени продукта с международно непатентно наименование (INN) Botulinum toxin. Пет от тях са показани за временно подобрение на външния вид на бръчки в горната част на лицето, а един е показан за симптоматично лечение при определени медицински състояния и се реимбурсира с публични средства.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня