В планината е добре да ползваме кремове с 50-ти фактор на защита
„През зимата се събуждат автоимунни заболявания на съединителната тъкан – лупус, дерматомиозит, склеродермия. Някои кожни заболявания не понасят ниските температури. Вятърът, в комбинация с ниските температури, изсушава кожата, получава се изпръхване. Това води до сърбеж, парене и болка. Тези симптоми са резултат от свити кръвоносни съдове. Необходимо е да прилагаме по-мазни кремове, с по-висок процент на липиди и по-често върху откритите части на тялото – лицето, ръцете”. Това заяви дерматологът професор д-р Здравка Демерджиева в предаването „Пулс” по NOVA NEWS.

Кожата – най-големият орган в човешкото тяло, се променя в зависимост от възрастта. "При малките деца тя е много уязвима. Кожата на възрастните хора е по-тънка от кожата на зрелия човек. През зимните сезони е по-добре възрастните хора да стоят у дома на топло, да използват по-топли дрехи и ръкавици", обясни дерматологът.

Тя даде съвети за хората с различни навици и занимания. „Дамите, които се гримират, е добре под фон дьо тена да са поставили мазен крем. Вечерта преди лягане могат да се използват по-мазни маски, които да отстранят ефектите на студа”, обясни д-р Демерджиева.

Проф. Момеков: Много от автоимунните заболявания не налагат ограничаване във ваксинацията

За спортистите и за туристите, които зимата са в планината, тя препоръча да използват кремове с фактор 50 и 50 плюс за слънчева защита. „Добре е да ползваме кремове, които блокират UV-А и  UV-В лъчите, така кожата ни ще бъде предпазена, включително и от рак”, каза медикът.

Тя обясни, че софийската вода е мека и децата с атопичен дерматит могат да бъдат къпани ежедневно. „Водата във Варна, Бургас, Русе е твърда – там малките деца с такова заболяване може да се къпят два пъти седмично. В аптечната мрежа има достатъчно добри продукти, които няма да доведат до допълнително обезмасляване на кожата”, допълни Здравка Демерджиева.