Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване
Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване / БГНЕС, архив
Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване
89953
Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване
Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване
  • Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване
  • Предвижда се и бащата да има право на отпуск при осиновяване

Социалното министерство подготвя промени в Кодекса на труда, с които ще даде право на бащите-осиновители да използват 15-дневен платен отпуск от деня на приемането на детето, ако то е на възраст до 5 години. Това обяви ресорният министър Зорница Русинова при откриването на Националната информационна седмица за осиновяването.

Инициативата е на Българската асоциация "Осиновени и осиновители" и се провежда в 17 града у нас.

Към момента право на платен отпуск имат биологичните бащи, като те могат да използват до 15 дни от деня на изписване на детето от родилното. Такова право ще бъде дадено и на бащите-осиновители, които имат брак или живеят с майката-осиновителка, като отпускът ще може да се ползва от деня, в който детето заживее в семейството.

Социалният министър защити и промените в Семейния кодекс, които скоро ще бъдат гласувани от правителството.

"Не може Семейният кодекс да урегулира чувствата и нагласите на хората. Семейният кодекс дава предпоставките самата система да е бърза, в помощ на семействата и децата", обясни министърът.

Осиновителите у нас се третират с повече разбиране отколкото осиновените

Една от промените в Семейния кодекс предвижда задължение за осиновителя да разкрие възможно най-рано на детето, че е осиновено. Психотерапевтът Дора Прангаджийска смята, че такава тайна между дете и осиновител изобщо не трябва да бъде изграждана.

"Ако такава тайна бъде създадена, тя носи след себе си доста последици. Създава се една измислена реалност, една подменена реалност, в която детето знае неща, които дочува някъде от улицата или дълбоко в себе си знае, но родителите го убеждават в нещо различно. Много често децата влизат в конфронтация, за да разберат. Много често стават съучастници в пазенето на тайната, като дълбоко в себе си те крият, че не знаят, че са осиновени, защото се страхуват,ч е ще наранят своите родители", обясни специалистът.

Според изследване на Асоциация "Осиновени и осиновители", 42% от българите смятат, че ако оставеното за осиновяване дете пожелае да разбере произхода си след навършване на пълнолетие, то трябва да има тази възможност, независимо дали биологичните родители са съгласни. Изследването показва и определени стереотипи спрямо осиновените деца, обясни социологът Даньо Димитров.

"Осиновените деца са същите като всички останали - те играят, забавляват се, имат добри и лоши моменти", акцентира той.

От социалното министерство предвиждат и промяна, която ще даде право на осиновителите на дете до 5 години, да използват отпуск при смърт или тежко заболяване на осиновителката.