Всеки здравомислещ човек в Европа, който е научил уроците от историята, трябва да пази и да подкрепя ЕС, този уникален проект за мир. Това каза президентът Росен Плевнелиев на среща със студенти и ученици в Софийския университет в рамките на лекцията на президента на Германия Йоахим Гаук "Германия-България - партньори в ЕС".
Гаук у нас: В България продължава да се развива активното гражданско общество
Президентът Плевнелиев отбеляза, че европейският проект е най-доброто, което прогресивната човешка мисъл създаде след "тоталния шок от Втората световна война, когато всеки мразеше всекиго в Европа".
Всяка криза и война е започнала, когато някой е нарушил върховенството на закона и човешките права. ЕС има мисия в подкрепа на върховенството на закона и човешките права, за да има мир в Европа, на Балканите и по света, каза президентът.
Той посочи още, че когато народите постигнат такова ниво на сътрудничество и интеграция, това прави бъдеща война невъзможна. Ако няма интеграция и сътрудничество, сигурен съм, ще има война в Европа, посочи Плевнелиев.
Той изтъкна, че страната ни действа отговорно и солидарно, научили сме своя урок от историята и добавяме стойност и доверие към ЕС.
"Ако искаме на Балканите да има фабрики, работни места, единственото, което трябва да правим е да заздравим основите на ЕС, той да обхване всички страни, защото само тогава ще има мир, общи правила и ценности и ще дойдат големите стратегически инвеститори", каза Плевнелиев.
Президентът посочи още, че не вижда никакво противоречие между силен ЕС и силни национални държави. "Силата на ЕС е в националните държави и никой не им я е взел и няма намерение да им я взима", отбеляза той.
"Тези, които имат голямата дума в ЕС, са лидерите на националните държави. Тези хора, които работят в Брюксел, са всичко друго, но не и символ на бюрокрация, защото тяхната кауза е да създадат платформа всички да се развиваме по едни и същи стандарти и правила, отвъд националните граници. Иначе всяка национална държава остава бедна, защото ще бъде изолирана", отбеляза президентът Плевнелиев.
Президентът на Германия Йоахим Гаук не смята, че ЕС ще се разпадне. Той допълни, че има хора, които биха искали това да стане, включително и в ЕП, но те са малцинства.
Гаук обаче посочи, че мнозинствата, които приемат Европа по положителен начин, не са достатъчно ясни в своите изказвания и трябва да убеждават гражданите в европейската идея, да им дават национално самочувствие в европейски контекст и да запазят обществата да живеят в мир. Не искаме да имаме разединена Европа с национални граници отново, които ще ни отдалечат един от друг, каза още Гаук.
Той изтъкна, че националната идентичност трябва да бъде обединена с ново вдъхновение за европейската идея. Трябва да имаме обща визия и идея, защото поотделно нямаме достатъчно тежест и не можем да конкурираме големи нации като Китай и други по света. Имаме нужда от общ европейски глас, с който да говорим пред партньорите си, заяви Гаук.
В лекцията си германският президент коментира още референдума във Великобритания, бежанската вълна в Европа, предизвикателствата пред ЕС.
Той изтъкна важността да се отстояват ценностите и постиженията на европейския проект, а не да се приемат за даденост. В България все още може да се усети нещо от ентусиазма от периода на присъединяване към ЕС пред 2007 г., каза Гаук и посочи, че мнозинството от българите имат доверие в европейските институции и знаят колко важна е подкрепата на европейските партньори, когато трябва да се ускорят реформите в страната като борбата с корупцията и организираната престъпност, реформирането на правосъдието и администрацията. Добре е и е важно, че в България продължава да се развива активното гражданско общество, добави Гаук.
Германският президент посочи още, че едно излизане на Великобритания от ЕС би било загуба за цяла Европа. Това е тяхно суверенно решение, но това е решение, което засяга всички в Европа, каза Гаук. По думите му най-доброто нещо в дебата за "Брекзит" е бил самият дебат, който е извадил наяве едно недоволство от ЕС, което преди често е оставало скрито.
Референдумът е подтикнал към размисли за Европа и е дал импулси за реформи. Гаук допълни, че независимо от това как ще приключи гласуването днес, не бива просто да се премине към следващата точка от дневния ред. Необходимо е да се извлекат поуки от кризата и да продължи дискусията как искаме да живеем заедно в Европа, стъпили на здравата основа на нашите общи ценности, както и да продължи диалогът с тези, които имат обратните възгледи, каза президентът Гаук.
Източник: БТА