/ Thinkstock/Getty Images
След това ще последва рязък спад, уверява д-р Ангел Кунчев
Пикът на грипната епидемия ще бъде достигнат следващата седмица, а след това ще започне рязък спад. Това каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
 

"Спадът вече започна в областите Перник и Пазарджик, които обявиха епидемия, и вече излязоха от нея", поясни той.
 
Заради грипа и срока: Повече ваканция за учениците, да се избягват събирания на закрито

"1/3 от областите в страната са обявили епидемия. Вероятно в началото на другата седмица и други ще достигнат до епидемия", коментира д-р Кунчев. "За България средната заболеваемост достигна 190 на 200 000 души. В районите, които са обявили епидемия, заболелите са над 220-250 до над 300-400 в Благоевград, където е най-високата заболеваемост", обясни той.
 

БГНЕС, архив


Грипна епидемия и в София, училищата остават затворени следващата седмица

Лечението на вирусна инфекция в никакъв случай не трябва да бъде с антибиотици. Не само, че не помагат, а напротив - могат и да усложнят ситуацията, каза д-р Кунчев.
 
"Признаците, че е време един болен да приема антибиотик са по-интензивни симптоми повече от 3 дни, задържане на температурата на високи нива и най-вече промяната на кашлицата от суха и дразнеща към дълбока и влажна. Това в повечето случаи означава наличие на допълнителна бактериална инфекция", обясни той.
 

ThinkStock/Getty Images


Грипната епидемия се разпространява

"Преценката кога да се включат в лечението антибиотици, ако е наложително, трябва да бъде на лекар", коментира д-р Кунчев. "Симптомите са типичните за грипа. Трудно могат да се объркат, тъй като за разлика от другите респираторни заболявания е доста засегнато общото състояние", посочи главният държавен здравен инспектор.
 
Д-р Ненков: Не се правете на герои, взимайте си болничен при грип
 

Thinkstock/Getty Images


"Човек се чувства неразположен и силно отпаднал. Има главоболие и температура, с болки в мускулите и ставите, дразнят го шумът и светлината. В поне половината от случаите се налага болният да си остане вкъщи, на легло поне за 2-3 дни. Това е добре, защото намалява шансовете за развитие на усложнения и да зарази други хора", каза още Ангел Кунчев.
Агенция Фокус