Състав на Бургаския апелативен съд измени присъдата на двукратния световен шампион по фигурно пързаляне Максим Ставийски от условна в ефективна. Делото за катастрофата край река Ропотамо бе върнато от Върховния касационен съд за ново разглеждане в Бургас. На първа инстанция фигурсистът получи условно наказание и бе лишен от право да шофира в България за срок от 4 години. Ставийски ще лежи в затвора две години и половина при първоначален лек режим.
Решението е взето с 2:1 гласа като председателят на тричленния съдебен състав Георги Кошничаров е подписал присъдата с особено мнение.
Съдебният състав е изменил и размера на гражданските искове. Вместо по 90 000 лева на всеки от родителите на загиналия Петър Петров, Ставийски ще трябва да плати по 120 000 лева. Увеличен е и размерът на гражданския иск за Мануела Горсова, която след катастрофата изпадна в кома. Вместо първоначалните 80 000 лева, съдът постанови 150 000 лева.
Единият от адвокатите на Максим Ставийски Росен Кожухаров коментира, че е разочарован от решението на съда. "След запознаване с мотивите на съда, защитата ще изготви в законоустановения срок жалба и казусът "Ставийски" отново ще бъде на бюрото на върховните магистрати", каза още пред Дарик радио Кожухаров.
С изолирането на Максим Ставийски от обществото за един по-продължителен период от време, няма да бъдат постигнати целите на генералната превенция, каза съдия Георги Кошничаров по повод решението на Бургаския апелативен съд и наложената ефективна присъда на фигуриста.
Съдия Кошничаров е подписал присъдата с особено мнение. Според него условното наказание трябва да бъде потвърдено.
Председателят на съдебния състав Георги Кошничаров пък, заяви че не е съгласен с мотивите на колегите си Светла Цолова и Димитър Димитров за начина на изтърпяване на наложеното наказание. По думите му целите както на генералната, така и на личната превенция, могат да бъдат постигнати с отлагане изпълнението, както е според решението на Окръжния съд в Бургас.
Съдия Кошничаров посочи още, че не е съгласен и за увеличения размер на присъдените граждански искове. Според него от практиката, установена от Върховния касационен съд, присъдените суми от първата инстанция отговарят на изискванията за справедливост.
„Няма вмешателство в работата на съдебния състав. Не допускам да има интервенция при вземане на решението”, каза още магистратът.