Нова апаратура в „Пирогов", предназначена за диагностика на деца с увреждания на пикочните пътища, ще спести на Фонда на лечение на деца около 200 хил. евро. годишно. Това съобщиха специалисти, като уточниха, че вече няма да се налага малчуганите да се изпращат в чужбина, за да бъдат изследвани, тъй като диагностиката в столичната болница ще бъде безплатна за тях. Апаратът е на стойност 50 000 лв., като средствата за него са набавени чрез благотворителност.
Нарушенията на пикочния мехур при малчуганите не могат да се установят лесно. За целта е нужна специална машина, с каквато от „Пирогов" вече разполагат, посочи детският уролог от болницата д-р Стоян Пеев.
„Тези деца ако не се лекуват от раждането им, могат в рамките на десетина години пагубно да развият бъбречна недостатъчност и вследствие на това да се простим с тях", обясни той.
Проблемът според д-р Пеев е, че у нас все още няма клинична пътека, по която да се заплаща диагностиката на неврогенен пикочен мехур. От болницата обаче са категорични, че ще намерят начин изследванията да са безплатни за родителите:
„Като ги приемаме по клинична пътека друга и съответно ще извършваме изследванията. За самото изследване единственият консуматив, който се ползва, е един специализиран катетър, който е на цена около 40-50 лева".
Засега обаче не е ясно кой ще покрива въпросния катетър. Положителното от новия апарат е, че Фондът за лечение на деца, който досега покриваше подобни изследвания в чужбина, ще спести средства.
Оказва се, че около 20 малчугани годишно са изпращани извън границите на страната, за диагностика на увреждания на пикочните пътища, коментира директорът на фонда Павел Александров:
„Около 10-12 000 евро е едно изследване в чужбина, зависимост дали е Франция, Германия, Австрия".
Апаратът е на стойност 50 000 лева, а средствата за него са набавени от благотворителната инициатива „Българската Коледа".