Следващият опит за евентуално решение на патовата ситуация ще бъде на 27 ноември

Пореден пети неуспешен опит на депутатите да изберат председател на Народното събрание след над три часа дебати, представляващи размяна на остри реплики, обвинения, обиди и нападки. Най-възрастният народен представител в залата Силви Кирилов от „Има такъв народ“ даде старт точно в 10:00 ч. Партиите отново не избраха председател от номинираните, които бяха четирима – ГЕРБ-СДС издигна Рая Назарян, „Възраждане“ номинира Петър Петров, ИТН препотвърди номинацията на Силви Кирилов, БСП отново издигна доц. Наталия Киселова.

На балотаж отидоха Рая Назарян и Силви Кирилов. След гласуване кандидатурата на Рая Назарян не бе приета – от 238 народни представители „за“ бяха 68, „против“ – 150, а въздържалите се – 20. Номинацията на Силви Кирилов също не бе одобрена – „за“ 101, „против“ 99, „въздържали се“ 37.

След провала на парламента да избере глава на Народно събрание председателстващият обяви, че следващото заседание ще бъде в понеделник (25 ноември) от 11.00 часа. Това предизвика бурна реакция от страна на народните представители и настояване за председателски съвет. След приключване на обсъждането с представители на партиите и коалициите бе решено продължението и следващият опит за евентуално решение на патовата ситуация да бъде в сряда (27 ноември) от 11.00 часа.

Гуцанов vs Тошко Йорданов: Искри между БСП и ИТН заради предложението Силви Кирилов да оглави НС

enlightenedПървата гласувана кандидатурата бе на доц. Наталия Киселова от „БСП-Обединена левица“. Предложението не бе прието. Гласуваха 238 народни представители "за" бяха 39, "против" 117, въздържали се 82.

enlightenedВтора депутатите гласуваха номинацията на Петър Петров от „Възраждане“, която също бе отхвърлена. Гласуваха 238 депутати, "за" бяха 47, "против" 133, "въздържали се" 58.

enlightenedТрета бе гласувана кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Гласуваха 239 народни представители. "За" гласуваха 68, "против" бяха 148, а въздържали се 22.

enlightenedЧетвъртата гласувана номинация бе на Силви Кирилов от ИТН, която не бе приета. "За" бяха 66, "против" бяха 98, 74 се въздържаха.

БТА

"Пристъпваме към нов кръг предложения и гласуване, според приетите процедурни правила", каза в началото на заседанието Силви Кирилов. 

enlightenedТеменужка Петкова от ГЕРБ–СДС поднови за пети пореден път кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС. „Призовавам ви да изпълним волята на българските граждани“, каза тя.

enlightenedБорислав Гуцанов от БСП заяви, че отново издигат кандидатурата на доц. Наталия Киселова. И допълни, че са подготвили писмо към ПП–ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ, с което ги канят на разговори за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента. „Българският парламентаризъм се намира в изключително сложна ситуация. Резултатът от изборите не доведе до мнозинство, а пътят към разбирателство е миниран от червени линии. Излъчването на председател не е изход от кризата“, заяви той.

„С избора на Силви Кирилов означава, че ние вървим към предсрочни парламентарни избори и служебен кабинет“, категоричен бе Гуцанов.

enlightenedОт „Възраждане“ отново заложиха на своя избор за кандидат за председател на 51-вото Народно събрание, а именно Петър Петров.

enlightenedИТН също не изневериха на избора си и предложиха най-възрастния народен представител Силви Кирилов. Тошко Йорданов коментира, че БСП забавят процеса за избора на председател. „ПП, „Възраждане“, АПС и МЕЧ проявяват наистина отговорност и надскача партийните си цели“, добави Йорданов.

Той се обърна към ПП-ДБ с думите, че Силви Кирилов не е номинация на "Възраждане", а компромис между всички.

След излагането на номинациите последваха словесни скандали, спорове и нападки между различни представители на партиите в продължение на над два часа. Председателстващият Силви Кирилов даде 30-минутна почивка след ожесточените спорове. „Поради повече емоции, които доведоха до други разстройства в ендокринната система, обявявам 30 минути почивка”, заяви той след предложение от страна на ИТН дебатите да бъдат прекратени. След почивката депутатите се завърнаха с нови емоционални реплики един към друг.

Ето какво си казаха депутатите един на друг на рекордния 12 ден на първото заседание на 51-вия парламент:


enlightenedСблъсъците по време на заседанието

► Тошко Йорданов от ИТН и Борислав Гуцанов от БСП влязоха в словесен сблъсък

"С избора на Силви Кирилов за председател на 51-вото Народно събрание вървим към предсрочни избори, затова отново издигаме кандидатурата на доц. Наталия Киселова", заяви от трибуната Борислав Гуцанов от БСП.

По думите му излъчването на председател не е изход от кризата, а математическото мнозинство ще отвори пътя за плаващи мнозинства в парламента. Гуцанов заяви, че канят всички парламентарни групи, които искат да сложат край на това, за съставяне на надпартийно мнозинство, което да застане зад няколко ясни приоритета. "Политиката е изкуство на възможното, нека направим възможното", настоя Гуцанов.

БГНЕС

"Има такъв народ" отново предложи най-възрастния депутат в това НС - Силви Кирилов, да бъде председател, докато се сформира мнозинство.

Тошко Йорданов посочи, че е убеден, че групите на „Възраждане“ „Продължаваме промяната“, „Алианс за права и свободи“ и „Морал, единство, чест“ ще проявяват отговорност и ще надскочат собствените си партийни цели в тази ситуация. Остават групите на „БСП – Обединена левица“ и „Демократична България“, допълни той. 

БГНЕС

"С БСП проведохме среща вчера и отговорихме на всичките ви страхове и въпроси и в момента получаваме декларация, лишена от здрав разум и казва невярното изречение, че ако се избере Силви Кирилов, се отива на избори", отбеляза Тошко Йорданов. 

По думите му с това действие БСП целят да разводнят, забавят и спрат процеса.

На ДБ Йорданов припомни за декларацията за "санитарен кордон" срещу Пеевски и "ДПС-Ново начало". "Вие държахте много на една декларация. Ние я подписахме, ние ще работим с вас заедно по всички тези точки", напомни Йорданов и посочи, че Силви Кирилов не е кандидат на „Възраждане“.  

"Вместо да правите санитарен кордон, отваряте огромна порта в този кордон и постилате цветя и рози", каза Йорданов. 

► Бойко Борисов от ГЕРБ–СДС срещу Елисавета Белобрадова от ПП–ДБ

БГНЕС

„Не виждам защо продължаваме предизборната кампания оттук. Една теза се набива - първата политическа е длъжна, тя носи отговорност, тя да каже. И в същото време когато ние казваме и предлагаме кандидата, предпоследната, последната, тая в средата казват не - трябва да е от нас, заяви Бойко Борисов от парламентарната трибуна.

Борисов: ПП-ДБ обикалят партиите да предлагат Бойко Рашков да стане служебен премиер

Още не бяха свършили изборите когато вие поставихте червените линии. Как да разбирам вашите искрени намерения, като сте обикаляли да предлагате Бойко Рашков за председател на парламента, за да може после да стане служебен премиер, обърна се лидерът на ГЕРБ към ПП-ДБ.

На какви срещи очаквате да ви поканя?! Вече го играх в сглобката с вас. На мен не ми харесва тая игра и на партията не й харесва. Какво искате - да си оттегля кандидата (Рая Назарян бел.ред), за който са гласували над 600 хил. избиратели? Няма да го направя, категоричен беше Бойко Борисов.

БГНЕС

Вие - ПП-ДБ, колегите от БСП, ИТН и ние. Ако имаше такова мнозинство, тогава председател на НС можеше да е Силви Кирилов, а от нас премиерът. Ако не бях отишъл в манастира как щяхте да управлявате?, върна се Борисов в последния мандат с редовно правителство, когато сглобката бе сформирана в Самоковския манастир на среща, организирана от убития Алексей Петров. Съгласих се тогава на ваш премиер, на ваши министри, на конституционната и съдбената ви реформа се съгласих - какъв по-голям компромис да иска човек? Всички, които идваха в моя кабинет сега са живи и здрави за радост, без един само. Ако беше жив сигурно щяхме да имаме нова сглобка, но някой се погрижи да няма повече сглобки, казвам го с прискърбие.

Представете си да дойда да те извлека от вас пред семейството и ти след това да дойдеш да се прегърнеш с мен, обърна се Борисов към един от депутатите на ПП-ДБ - Явор Божанков. За това трябва да имаш много силен характер, много да ти е мила България. Направих го, върна се лидерът на ГЕРБ към ареста, който бе разпореден по време на първия кабинет на Кирил Петков с вътрешен министър Бойко Рашков.

Ако продължаваме с тези темпове с колегата Рашков скоро може да влезем за битка за председател като най-старите депутати. Сега съм намерил един роден 30-а година и така ще си гарантирам председателското място за ГЕРБ, пошегува се Бойко Борисов на финала на своето изказване.

► Станислав Балабанов и Тошко Йорданов от ИТН, Радостин Василев от МЕЧ и Светослав Тодоров от "Възраждане" срещу Явор Божанков от ПП–ДБ

„Това служебно мнозинство ще доведе до легитимация на проруската партия "Възраждане". Каква програма би подкрепила проруската партия "Възраждане"? Партията на Костадин Костадинов поиска още в първия ден на това мнозинство да бъде прокаран Законът за чуждестранните агенти - хомофобски закони и други, които са по руски модел. Това заяви от парламентарната трибуна Явор Божанков от ПП-ДБ.

Според него хората, които обсъждат това служебно мнозинство, водят разговори за служебен кабинет.

Божанков обърна внимание, че дори в Европейския парламент "Възраждане" са в изолация. Той още веднъж посочи, че ще гласува "против" избора на Силви Кирилов за председател на парламента.

Депутати към Божанков: „Пич, ти караш Хелоу Кити, с кого ша са бориш“, „червен запъртък“ и „малка госпожица

"Пич, ти караш Хелоу Кити, с кого ша са бориш. Не мога да разбера как въобще си позволявате да правите коментари за господин Силви Кирилов и какви качества има той. Вие карате двуколка и вашата общност се подиграва, че карате двуколка. Жени ви се подиграват, че карате двуколка, а вие ми се ежите като малко петле. Вие ли ще сте символ на борбата с Борисов и Пеевски", отговори му от трибуната Светослав Тодоров от "Възраждане". 

Той призова колегите си да спрат да се оправдават с "Възраждане". "Вие вероятно вечер като спите и се събуждате, светвате лампате и питате дали "Възраждане" са в стаята, под леглото ли са. Вашите симпатизанти вече ви смятат за нелепи, не могат да разберат какво правите и най-вече, че сте собственост на Делян Пеевски", посочи още Светослав Тодоров. 

Радостин Василев от МЕЧ също се включи в нападките към Божанков. "Спомням си един разговор с вас, отворен, когато правихте сглобката с ГЕРБ и казахте, че не вярвате в това, че не трябва да се направи коалиция с ГЕРБ, но ще излезете като маймуна с бомба и ще защитавате на всяка цена това, което е решило партийното ръководство на ПП-ДБ. И вие сте една маймуна с бомба, която излиза и защитава това, което му казват временните му господари", каза Василев.

"Вие сте една малка госпожица, която скоро ще остане и без партия. Попитах и Кирил Петков в Габрово защо го е взел тоя папуняк Явор Божанков и той ми каза, че ви е привлякъл в ПП-ДБ, сега не знам къде сте, защото помагате финансово на партията", обърна се лидерът на МЕЧ към Божанков. 

Тошко Йорданов от ИТН също се обърна към депутата от ПП-ДБ, който предизвика тези бурни дебати и размяна на реплики. 

"Правя ясно разграничение между него и ДБ, и между него и ПП, защото той не е от ДБ и всъщност не е и от ПП, той просто е един червен запъртък в гнездото на ПП-ДБ. Затова и никой от колегите в ПП-ДБ не тръгна да говори тези глупости, които той. ПП-ДБ, имате голям проблем с него, а сега разбирам, че сте го взели, защото е наследил бизнес от баща си, с който си плаща депутатските места. Приехте и един закон, който му улесни бизнеса. Имате голям проблем с това недоразумение, защото той нанася щети и на двете половини на вашата коалиция", каза Йорданов. 

Той призова още веднъж да се отпуши работата на парламента, вместо депутатите да се занимават с подобни "сексуално ментални физиологични грешки на природата, с които понякога е трудно да се работи". 

БГНЕС, колаж

► Надежда Йорданова от ПП–ДБ и Павела Митова от ИТН

Коментар направи Надежда Йорданова от ПП–ДБ, като определи избора на най-възрастния депутат за председател като „възможност да се отпуши работата на парламента“ и „даване на старт“. „България цикли, защото ние не можем да решим простия проблем – че институциите трябва да работят без корупционен натиск”, коментира Йорданова.

След това Павела Митова от ИТН я призова да гласува за предложението на ГЕРБ–СДС – Рая Назарян. „Аз не мога да разбера кой е символът на корупцията за „Демократична България” – или се молите на ГЕРБ да осигурят някакво мнозинство? Тогава вие имате невероятния исторически шанс да подкрепите Рая Назарян и да се приключва с този цирк”, отвърна ѝ Митова.

В крайна сметка малко преди 12:30 ч., когато дебатите в зала се превърнаха в лични нападки и темата около избор на председател на парламента стана последна, депутатът от ИТН Станислав Балабанов предложи да се приключи дебатирането.

„Уважаеми дами и господа, поради разконцентриране и продължителни емоции, които доведоха до разстройства в ендокринната система, обявявам 30-минутна почивка и после да продължим“, заключи Силви Кирилов.

Вицепрезидентът за евентуални нови избори: Това е много тежка диагноза за всички

Припомняме, че на предходното заседание депутатите не постигнаха мнозинство около нито една от предложените четири номинации, като след първия кръг гласуване се стигна до балотаж между ГЕРБ-СДС - Рая Назарян и кандидата на ИТН Силви Кирилов

Вчера вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че се надява днес да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок, заяви в четвъртък следобед вицепрезидентът Илияна Йотова. И призова партиите да проявят разум, за да се завърти колелото с връчването на мандатите, и поне да се направи бегъл опит да се състави правителство.

От „Има такъв народ“ обявиха, че очакват решението на БСП – Обединена левица дали ще подкрепят номинацията на Силви Кирилов за председател на 51-ото Народно събрание на заседанието в петък. „Само 17 човека са ни нужни, процесът е почти завършил“, съобщи Тошко Йорданов.

Йорданов: ИТН предложи на „БСП – Обединена левица“ да подкрепят Силви Кирилов като председател на НС

От „Възраждане“ пък се обявиха за мнозинство без ГЕРБ и ДПС. Лидерът на партията Костадин Костадинов и негови колеги проведоха срещи с представители на БСП, ИТН и МЕЧ. После, обаче, Костадинов призна, че няма единодушие във всички парламентарни групи, с които са преговаряли по отношение на фигурата, която трябва да бъде излъчена за председател на Народното събрание.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.