/ ThinkStock/Getty Images
Софиянци могат да предават опасните си отпадъци на мобилен пункт, който ще обикаля столичните райони до края на годината. Граждани могат да подават и сигнали и екипи на системата за разделно събиране и обезвреждане да съберат рисковите вещества от домакинствата. Най-честите боклуци, които се предават са бои, лакове, живачни термометри, лекарства.
 
Със сигурност всеки от нас има у дома ненужни бои или негодни за прием лекарства. Погрешно би било, обаче да ги изхвърлим в обикновените кофи за боклук. Затова мобилен пункт обикаля из столичните райони и напълно безплатно приема опасните отпадъци.
 
"Гражданите могат да предадат на определени мобилни пунктове, които предварително са известни и са качени на сайта на Столична община. Обхванати са всички райони", обясни зам.-кметът по екология Йоана Христова.
 
На телефон 0700 11 750 гражданите могат да подават сигнали и екипите да идват на място в домовете и да извозват опасните вещества, обясни ръководителят на фирмата за събиране на отпадъците Ралица Ангелова:
 
"Само лекарства не се приемат, тъй като се счита, че те могат безопасно да се превозват и в обществения транспорт".
 
Ето и какво съветват специалистите да не правим, когато имаме опасни отпадъци у дома:
 
Не преливайте от една опаковка в друга, защото можете да смесите несъвместими материали.
 
Съхранявайте остатъците в оригиналните опаковки, защото те носят етикети и знаци за опасност.
 
Винаги плътно затваряйте опаковките. Това и изключително важно, защото ако се остават отворени, могат да отделят пари.
 
Ако има счупен живачен термометър, трябва незабавно да се проветри помещението и термометърът да се прибере на затворено - в буркан или бутилка, а мястото трябва да се третира със сяра.