Малолетните само с възрастен след 20.00 часа
Малолетните само с възрастен след 20.00 часа / cнимкa: Sofia Photo Agency

След 20.00 часа малолетните трябва да имат възрастен придружител, ако са извън дома, това предвиждат промените в Закона за закрила на детето, гласувани от правителството. Нарушението на приетите разпоредби ще бъде наказвано с глоби от 300 до 5000 лв. в различните случаи.

Родителите, настойниците, попечителите и другите лица, които полагат грижи за детето, са длъжни да го придружават на обществени места след 20.00 часа, ако то не е навършило 14 години. Ако детето е на възраст между 14 и 18 г. то задължително трябва да е с възрастен придружител след 22.00 ч. Ако родителите не могат да придружат детето лично, те са длъжни да го пуснат навън само с друго пълнолетно лице.

Забранява се също децата до 12-годишна възраст да бъдат оставяни без надзор и грижа, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие. С документа се създава специална закрила на деца на обществени места, която ще се осигурява от органите на МВР, дирекциите „Социално подпомагане", кметовете, регионалните инспекторати по образование, регионалните центрове по здравеопазване и от собствениците, наемателите и ползвателите на търговски обекти, кина и театри, както и от организаторите на обществени прояви.

Изрично е посочено, че се забранява предлагането и продажбата на алкохолни напитки и тютюневи изделия на деца. Завишава се двойно и глобата за нарушители на тази забрана, тя става от 2000 до 4000 лв.

Предлага се още и разширяване състава на Националния съвет за закрила на детето. Регламентира се предоставянето на нов вид социални услуги – резидентен тип. Те ще позволяват на ограничен брой лица – не повече от 15, да получават възможност за живеене в среда, близка до семейната.

Създава се нова законова разпоредба за закрила на личността на детето. Сведения и данни за дете няма да могат да се разгласяват без съгласието на неговите родители и законни представители, а когато то е навършило 14 години – и с неговото съгласие.

Предлага се разширяване на отговорностите на председателя на Държавната агенция за закрила на детето за изграждане и поддържане на хармонизиран номер с национално покритие за информиране, консултиране и помощ на деца.