Кметът на Несебър: Старият град остава в ЮНЕСКО, но това не трябва да ни успокоява
Кметът на Несебър: Старият град остава в ЮНЕСКО, но това не трябва да ни успокоява / снимка: БГНЕС
Николай Димитров
31574
Николай Димитров
Йорданка Кандулкова
  • Николай Димитров
  • Йорданка Кандулкова

Несебър остава в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Точката за обсъждане на промяната на статута на Стария Несебър, заложена в дневния ред на заседанието на Комитета на организацията, което тече вече трети ден в Бразилия, е отпаднала. Новината потвърди в ефира на Дарик кметът на града Николай Димитров.

"Това, че точката е отпаднала, нас не бива да ни успокоява, защото в Стария град има проблеми и ние трябва да ги решаваме", каза Димитров в интервю за предаването "Кой говори". Той коментира информациите, че сигнали за незаконното строителство в Стария Несебър и търговските сергии са част от аргументите да се иска преразглеждането на статута на този обект в списъка на ЮНЕСКО.

"Според мен това е провокация срещу България, не точно срещу Несебър - сигналът е от друга държавата. Знаете, че там имаше една ожесточена борба и други конкуренти за поста генерален секретар на ЮНЕСКО", коментира кметът Николай Димитров.

Общината съвместно с Министерството на културата и Националния институт за недвижимото културно наследство работели заедно, за да се доразвие и опази Стария Несебър. "Има още процедури, има хора, които са си подали документите - ние чакаме да стане този проект за опазване и управление на Стария Несебър и тогава да се знае ясната визия - как ще се строи, как ще се ремонтират къщите, каква ще бъде търговията тук", обясни Николай Димитров.

"Не съм привърженик на това все да търсим грешките в себе си, защото търговия има по цял свят и във всички градове на ЮНЕСКО, не само в Несебър - сергиите има и във Флоренция, и на други места, там даже са по-грозни", заяви кметът на Несебър. "Не съм съгласен с това, че само гащи и сутиени се продават тук", репликира той.

Кметът призна, че е трудно да се балансира между интереса на хората, които живеят в Стария Несебър, и изискванията, които трябва да спазва града като част от културното наследство на ЮНЕСКО. "Направихме няколко срещи с местните хора и те също осъзнаха, че живеят в един бутиков град и те също трябва да са съпричастни да опазим своя град", каза Николай Димитров. "За да върви и тяхната търговия със сладоледа, сувенирите и картичките, трябва да има и нещо заради, което да идват туристите и това нещо е тази над 3200-годишна история, която има градът", заключи градоначалникът.

Несебърският кмет беше категоричен, че не трябва да се допусне строителство на Делфинариум в Стария град. "Един делфинариум на територията на новия град ще вдигне рейтинга на Несебър като туристическо място, затова казах на инвеститорите, че нямаме нищо против тях, но тук търсим най-доброто решение", каза Николай Димитров по повод спора с фирмата-инвеститор, купила парцела в Стария Несебър за строителството на делфинариум.

В предаването "Кой говори" арх. Йорданка Кандулкова, директор на Националния институт за недвижимото културно наследство, коментира, че отлагането на въпроса за статута на Несебър в списъка на ЮНЕСКО е знак на доверие към страната ни, че можем сами да се справим с проблемите на Стария град. "Проблемите в Несебър не са от днес - част от тях ще бъдат решени с подготвяния План за опазване и управление на Стария град", съобщи арх. Кандулкова.

"Отпадането на точката "статут на Несебър" от сесията на ЮНЕСКО не е знак, че проблем няма, всички знаем, че проблеми има. Отдавна сме дали знак за тревога на наш терен, че Несебър е проблемен по отношение на опазване на наследството", коментира шефката на НИНКН. Двата големи проблема на Несебър и според нея са незаконното строителство и временната търговия. Арх. Кандулкова съобщи, че по отношение на временната търговия в Стария град още миналата есен институтът е предложил експерти в работна група да изработят принципите за допустимост на търговията в стария Несебър.

"Всичко, което се случва в Стария град, трябва да цели подчертаване на историческата ценност - сега се опитваме да намерим отговор на този въпрос заедно с общината и Министерството на културата и механизмът е План за опазване и управление на Стария град", обясни директорът на НИНКН.

"Нужни са компенсаторни механизми за хората, които живеят там, и търпят известни ограничения заради статута на Стария град", смята арх. Йорданка Кандулкова. "Защо да не се създаде Фонд "Старинен Несебър", в който да влагат средства и милионите туристи, които посещават града", предложи тя. Според нея този фонд би могъл да компенсира и някои от ограниченията за местните хора в Стария град.