Софийската градска прокуратура връчи обвинителния акт на Кирил Петков по делото за ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиара на партията Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов.
"Цялата процедура мина много бързо. Това, което казах е, че не съм направил никакво престъпление. Възможността от цялото преживяване е да проследим как се случват всички стъпки отвътре. Аз съм сигурен, че няма да поемат рискове, защото съм публична личност, но има много хора, които нямат тази възможност и подкрепа. Трябва да заставаме зад всеки към който видим явна несправедливост", каза той след това.
Кирил Петков е с наложена прокурорка мярка „подписка“. Това стана ясно от негово изказване пред медиите, след като влезе в прокуратурата да му бъде предявено обвинението, заедно с адвоката си Даниела Доковска. Информацията бе потвърдена и от наблюдаващия прокурор по делото Ангел Кънев.
Прокурор Кънев обясни, че обвиненията на Петков са две, за длъжностни престъпления в качеството му на министър-председател. "Длъжностно лице, което тотално си е превишило правата и правомощията, наредил е, без да има такива законови основания, да бъдат арестувани определени хора, наредил е на полицейски служители, без те да имат правомощия, да извършват действия по разследването, в разрез със закона, в тъмната част на денонощието, без разрешение на съд", обясни обвинението Кънев.
Ние няма да спрем, борим се да имаме една нормална държава. Това заяви лидерът на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков преди да се яви в прокуратурата.
"Викат ме за случай, който е от преди три години. Знаете, че Лъчо стои в ареста без никаква вина. Повдигнали са обвинение и искат имунитета на Лена Бориславова. Просто Сарафов е един от инструментите на машината и тя не спира с него. Пеевски е човекът, който в момента ръководи тази акция. Ангел Кънев не е случаен прокурор", каза той.
"Това, което ще кажа днес е, че не съм извършил никакво престъпление, това е политическа атака. Нямам доверие на Ангел Кънев и ще кажа всичко останало пред съда", каза той и уточни, че е за първи път е привикан днес. Съпредседателят на ПП обяви, че е готов да защити всяка една теза, защото нито за миг не са сложили някой над закона.
По думите му по време на неговото управление, всички под него да са били свободни и не са се страхували. "Тази мръсна машина е нищо, ако хората кажат стига толкова. Аз съм готов да застана пред всеки съд, надявам се, че съдиите ще бъдат безпристрастни и съм готов да продължи това дело, колкото трябва, за да докажа, че съм невинен", каза още той.
Симпатизанти са се събрали пред прокуратурата в знак на протест срещу обвиненията на Кирил Петков.
Още преди празниците Петков показа призовката.
Кирил Петков получава обвинението си в петък, съпартийците му стягат протест
Преди месец и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков, за да бъде обвинен, че е превишил правата като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г.
Прокуратурата твърди, че като премиер Петков е превишил властта си, като „неправомерно е разпоредил на началника и на зам.-началника на отдел "Разследване и методическо ръководство по разследването" при Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия“.
Освен това като министър-председател Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност, твърди прокуратурата.
Кирил Петков е привлечен като обвиняем за ареста на Бойко Борисов
Държавното обвинение твърди, че пак Кирил Петков е разпоредил на директора и на зам.-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Борисов, Горанов и Арнаудова. Целта на тогавашния премиер била да им причини "вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт".
Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за "действия на жалки мафиоти“.
След това Сарафов поиска още няколко депутатски имунитета, сред които и този на Лена Бориславова.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.