/ БГНЕС
По темата с детските надбавки министърът е категоричен, че деца не трябва да се раждат заради икономически стимул
Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че България може да получи покана за чакалнята на еврозоната до края на април догодина. Тази прогноза той направи пред журналисти в Министерския съвет след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на който бе обсъден Бюджет 2020.

"Ако всичко се развива така, както е в нашите глави - в главите на хората, които сме ангажирали този процес, до моя рожден ден (30 април - бел. ред.) всичко трябва да е приключило", каза Горанов. Финансовият министър очерта подробно стъпките до момента за присъединяването ни в еврозоната и посочи, че те се изпълняват положително. Оценка на свършеното у нас от страна на ЕК пък се очаква да бъде направена през ноември. Горанов коментира и темата със замразяването на детските надбавки и през следващата година. Праговете за получаване на помощите остават отново същите, но пък минималната работна заплата расте, което може да доведе до това някои семейства да получават по-малко средства. Според финансовия министър обаче нито едно дете не трябва да се ражда заради икономически стимул.

"В ситуация, в която заетостта е на максимално високо ниво, безработицата е на максимално ниско ниво, мерките, свързани с демографската политика, трябва да бъдат изключително прецизно фокусирани. Предоставянето на социални помощи за отглеждане на дете без преценка за качеството на живот, който се предлага от семейството на това дете, съчетано с необходимостта от мерки, свързани с даването на равен шанс на всички деца за достъп до образователната система, изискват много по-сериозен дебат от това просто да раздаваме едни пари на семейства", настоя Горанов. Той добави и че някои родители не са достатъчно добросъвестни, за да осигурят достъп на децата си до образование.

"Дебатът за демографската политика не трябва да се свежда само до даването на пари, тъй като концептуално нито едно дете не трябва да бъде раждано заради икономически стимул", категоричен бе финансовият министър. "Това ще доведе до ситуация, когато двамата родители работят за минимална работна заплата и имат едно дете, но няма да получават пълния размер на детските надбавки. Такива се получават от едва половината от българските деца и само 8% от децата, които учат", коментира темата и Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".