Професор Венцислав Мутафчийски
Професор Венцислав Мутафчийски / БГНЕС
Вирусът остава 17 дни по повърхността на помещение с болен
Два са новите потвърдени случая на коронавирус у нас. Става дума за 35-годишен мъж и 60-годишна жена в Пловдив. Така общият брой на заразените става 220. Това заяви проф. Венцислав Мутафчийски на редовния брифинг във ВМА.

Те не са контактни лица на други заболели, уточни той. Двамата са настанени в Инфекциозната клиника в града.

По думите му са необходими две отрицателни проби в рамките на 24 часа, за да може да се каже, че даден човек е излекуван от инфекцията. Има един пациент с една отрицателна проба, очаква се днес да излезе втората. Изчистването на вируса не се изчерпва с излекуваните на симптомите, обясни председателят на Националния оперативен щаб. До края на деня общият брой на възстановилите се у нас може да нарасна до петима.

Борисов обяви икономическите мерки: Отлагаме данъците до 30 юни, 50 млн. за добавка на пенсионерите

Средно на ден се тестват 300 пациенти в страната.

Мутафчийски заяви, че всички 380 болници са изразили каква е готовността им да поемат и лекуват пациенти с COVID-19. Всички лечебни заведения ще докладват това на здравния министър - какви отделения имат, колко броя легла ще разполагат за лекуване на такива случаи.

"Има две тревожни новини. След освобождаването на круизния кораб, след 17 дни от освобождаването му, се намира още коронавирус на борда, това показва удивителна устойчивост на вируса. Това налага фанатична дезинфекция на помещенията, в които се стои. Освен дистанция, да има дезинфекция на ръцете, дезинфекция на повърхностите, като начин за предпазване", добави Мутафчийски.

Децата с увреждания и с хронични заболявания са сред застрашените, независимо от възрастта им, подчерта шефът на щаба. Астматиците са по-застрашени от коронавируса - те са уязвими толкова, колкото и възрастните с хронични заболявания. Мутафчийски посочи, че не само те, но и онкоболни, диабетици и хора със сърдечносъдови заболявания също са под голям риск.

Кирил Домусчиев пребори COVID-19, Софиямед го изписва

Стрямската бригада не е заразена с коронавируса, увери Мутафчийски.

Като следващи мерки срещу коронавируса у нас се очаква претрансформиране на цели болници, използването на резервни помещения за гледане на болни. Това са мерки, които се набелязват в зависимост от ситуацията. "Гледаме месец и половина-два напред, а не да се изненадваме и да вземаме хаотични решения. Да, изолацията на определени групи хора може да бъде мярка, която да бъде спасителна в даден момент, за този момент не е необходимо, но на фона на леки мерки в цялата страна имаме един град който е под карантина. Мерките се вземат на различни етапи от развитието на епидемията и съобразно населеното място или в областта", коментира той.

Д-р Тодор Кантарджиев заяви, че при грипа смъртността е 0,2-0,5 %, тоест от 200 души един губи живота си, докато при коронавируса процентът на смъртност е по-висок. "Той засяга долните отделения на дихателната система, прави двойна бронхопневмония и действа на дихателната мускулатура, а възрастният болен, когато изпадне в дихателна недостатъчност, трябва да бъде поставен на командно дишане. Когато се подобрява и му махнем тръбата за дишане, се оказва, че той не може сам да диша. Това е проблемът на коронавируса", добави Кантарджиев.