Няма натиск от страна на президента Румен Радев за сключване на договора на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ". Това казаха на изслушване в парламента Росен Христов, служебен министър на енергетиката през 2022 година, Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" и Деница Златева, бивш изпълнителен директор на "Булгаргаз" ЕАД, ръководила компанията, когато е сключен договора.
Президентът категорично не е оказвал влияние за сключване на договора на "Булгаргаз" с "Боташ", посочи Христов, който допълни че дълго време Турция е имала позиция да не допуска външни търговци до терминалите си за втечнен газ.
Доставката на синьо гориво по договора с "Боташ" продължава и чрез него в страната е доставен газ от далеч повече от един танкер, допълни Христов.
На среща на Румен Радев с Реджеп Таип Ердоган обяснихме необходимостта от стабилност в региона и от алтернативни на Русия източници на природен газ. Със съдействието на президента Румен Радев Ердоган даде указания на "Боташ" да води преговори с българската страна, каза Росен Христов. По думите на Росен Христов кризата с доставката на природен газ е настъпила, заради отказа на предходното редовно правителство на България да плаща на руския доставчик на синьо гориво.
По договора с "Боташ" могат да бъде превозено синьо гориво от 14 танкера на година и това щеше да става на цена ако се ползват връзките през Гърция, каза Росен Христов. Този договор беше единствения вариант да получаваме неруски газ, заяви той. Росен Христов категорично отхвърли твърдения че е получавал комисионна за сключване на договора и обяви че ще заяви съдебно дело за тези твърдения.

Договорът на "Булгаргаз" с "Боташ" не може да бъде прекратен, ако не платим сумата от 4,2 млрд. лева, каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването. Всеки ден този договор трупа разходи за капацитет за пренос на газ, който не ползваме, добави Станков. Министърът предложи на Росен Христов да бъде главен преговарящ за предоговаряне на договора с "Боташ" и при успешни разговори да получи съответните възнаграждения. Мога образно да кажа ,че "ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили", каза министърът.
През 2022 година, когато е сключен договорът с "Боташ", е видно, че "Булгаргаз" има огромен излишък на природен газ, каза още министър Жечо Станков. След 2021 година "Булгаргаз" е загубил 50 процента от пазара си от предишни периоди, уточни той. Този договор води до допълнително и значително "финансово обезкървяване" на "Булгаргаз", каза министърът.
Имал съм разговори за доставка на газ чрез този капацитет с колегите си в Унгария и Молдова, Словакия и Австрия. Тези страни, обаче, ни показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков.

Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България, заявиха депутати в парламента
Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическа логика. Това каза в парламента Красен Кръстев, народен представител от "ГЕРБ-СДС" и попита бившия енергиен служебен министър Росен Христов дали отново би сключил този договор.
От своя страна Росен Христов нарече изслушването политически фарс и каза, че този договор е част от цялостна стратегия за доставка на неруски газ в страната. "Твърдя, че това е най-доброто, ако искаме България да е независима от руски доставки на газ и отново бих подкрепил подобен договор", каза той. Христов заяви, че България не трябва да се отказва от този договор, защото е стратегически сключен правилно. Бившият служебен министър на енергетиката поиска информация за други договори за доставка на енергия и анализи за тях.
Деница Златева, директор на "Булгаргаз" по времето, когато е сключен договорът през 2022 година, също заяви, че той е стратегически важен за България.
Вече пет месеца не се транзитира природен газ през Украйна, но капацитетът за пренос не се използва, каза Радослав Рибарски, народен представител от "ПП-ДБ".
Договорът не се използва, защото не предлагаме на хората да го използват, каза Румен Христов. Унгарците заявиха интерес при визита на президента Румен Радев в Будапеща, но предходното редовно правителство не направи нищо. Договорът не се използва съвсем умишлено и целенасочено, каза още Христов. Информацията за договора е предоставена на заседание на Министерския съвет и одобрена от правителството, каза Росен Христов, запитан от Радослав Рибарски защо не е имало в министерствата информация за него.
Право за прекратяване на договор няма нито на този за доставките през терминала в Александруполис, нито на този с Азербайджан - това е нормална търговска практика и защита именно от хрумвания на политици, каза бившият служебен енергиен министър. Той призова да се видят цените на други подобни договори, които ще покажат, че няма злоупотреби.
Народното събрание изслушва министъра на енергетиката Жечо Станков, бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на „Булгаргаз“ ЕАД Деница Златева и изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов относно сключените споразумения с турската компания "Боташ".
Изслушването е по предложение на народния представител Делян Добрев от ГЕРБ-СДС. В предмета на изслушването, освен сключените споразумения и необходимостта от предоговарянето на условията по тях, е и отражението им върху „Булгаргаз“ ЕАД.
На 3 януари 2023 г. българската държавна газова компания "Булгаргаз" подписа споразумение с турската държавна енергийна компания "Боташ" (BOTAŞ) за достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа в Турция. Това стана по време на церемония в Гранитната зала на Министерския съвет. Документът бе подписан от ръководствата на "Булгаргаз" и "Боташ" в присъствието на служебния министър на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез. Споразумението е за срок от 13 години.