/ iStock/Getty Images
Ето какви важни събития са се случили на този ден по света.

enlightened1940 - В окръг Вранча в Карпатите, Румъния, е регистрирано земетресение с магнитуд 7,4 по скалата на Рихтер. Епицентърът на труса е на 130-150 км дълбочина и с голяма продължителност - около 3 мин. Най-големи разрушения има в Букурещ, Кишинев, Измаил, Одеса и Лвов. Загиват близо 1000 души, 300 от които са в Букурещ, а около 4000 души са ранени. В Букурещ се срутва и най-високата сграда, построена през същата година - 14-етажният блок Карлтон.

enlightened1944 - Град Велес (Македония) е освободен от фашистка окупация от Българската армия по време на Втората световна война (1939-1945).

enlightened1948 - Влиза в сила международната Конвенция за регулирането на китолова, подписана на 2 декември 1946 г. във Вашингтон, САЩ, от представители на Аржентина, Австралия, Бразилия, Канада, Чили, Дания, Франция, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Перу, СССР, Великобритания, САЩ и Южноафриканската Република.

enlightened1976 - В Страсбург, Франция, е приета Конвенцията за борба с тероризма от страните членки на Съвета на Европа. Открита е за подписване на 27 януари 1977 г. и влиза в сила на 4 август 1978 г. България подписва конвенцията на 11 септември 1997 г., ратифицирана е на 14 януари 1998 г., влиза в сила за България от 18 май 1998 г.

enlightened1980 - Върховният съд на Полша официално регистрира профсъюза "Солидарност". На 17 септември 1980 г. в гр. Гданск, представители на над 30 регионални комитета приемат резолюция за създаването на независим и самоуправляващ се профсъюз "Солидарност". За негов председател е избран Лех Валенса.

enlightened1997 - В Пекин, Китай, президентът на Русия Борис Елцин и председателят на Китай Цзян Цзъмин подписват съвместна декларация, с която слагат край на спора за източната част от общата граница между двете страни. Проблемът със спорните острови Табаров и Голям Усурийски се заражда през 1964 г., когато разработеното проектоспоразумение за границата не е подписано. С новия документ спорните участъци с площ около 375 кв. км се поделят приблизително поравно. О. Табаров вече ще носи китайското си име Инлундао (Остров на Сребърния дракон), а Големият Усурийски остров се разделя на две - източната му част откъм гр. Хабаровск остава към Русия като запазва името си, докато западната част преминава към Китай и ще се нарича Хейсяцзидао (Остров на Черната мечка).

enlightened2000 - Съюзна република Югославия (СРЮ) официално е приета в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) с решение 380 (PC.DEC/380) на заседание на Постоянния комитет на организацията във Виена, Австрия. Петдесет и четирите страни членки на ОССЕ одобряват с консенсус приемането на СРЮ въз основа на писмо от 6 ноември 2000 г., в което президентът Воислав Кощуница посочва, че страната му е готова да подпише целия пакет от основополагащи документи на ОССЕ, да спазва всички задължения на организацията и да сътрудничи с всички други държави членки. Членството на страната е прекратено на 8 юли 1992 г.

enlightened2001 - Китай е приет за член на Световната търговска организация (СТО) по време на специална сесия на организацията в Доха, Катар. Решението влиза в сила от 11 декември 2001 г.

enlightened2008 - В Брюксел, Белгия, министрите на отбраната на 27-те страни членки на ЕС одобряват създаване на първата в историята на ЕС военноморска мисия за борба с нарастващата активност на сомалийските пирати край бреговете на Сомалия и в Аденския залив. Мисията "Еунафор Аталанта" започва работа през декември 2008 г. във водите край Африканския рог.

enlightened2013 - В Пакистан книгата "Аз съм Малала" на 16-годишната пакистанска правозащитничка Малала Юсафзаи е забранена в 40 000 частни училища. Според президента на Общопакистанската асоциация за управление на частните училища Адиб Джаведани Малала Юсафзаи представлява възгледите на Запада, а не на Пакистан. Малала Юсафзаи е простреляна на 9 октомври 2012 г. от талибан в автобус на девическо училище в пакистанската долина Сват. През октомври 2013 г. момичето в съавторство с британската журналистка Кристина Лам издава спомените си в книгата "Аз съм Малала". През 2014 г. Малала е удостоена с Нобелова награда за мир за 2014 г. като признание за дейността й в защита на правото на образование на момичетата и жените в Пакистан.

enlightened2014 - Апелативният съд в Акуила, Италия, оправдава 6 от 7-те експерти - учени, геолози и експерти по природните бедствия, обвинени и осъдени  през октомври 2012 г. на между две и  шест години затвор за убийство по непредпазливост заради това, че не са успели да  предупредят жителите на града  за риска от земетресение, като не са предоставили информация  относно слабите трусове в района седмици  преди  земетресението с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер на 6 април 2009 г., отнело  живота на 293 души, от които 20 чужденци, а 1170 души са ранени. Единствено Бернардо де Бернардинис, заместник-директор на Гражданска защита, не е оправдан и е осъден на  две години условно.

enlightened2015 - България поема от Босна и Херцеговина шестмесечното председателство на Комитета на министрите към Съвета на Европа. България е член на Съвета на Европа от 1992 г. и председателства Комитета на министрите до май 2016 г.

enlightened2016 - В комплекса в Рамала в централата на Палестинската автономна власт отваря врати музей, посветен на покойния палестински лидер Ясер Арафат, ден преди 12-ата годишнина от смъртта му. В музея са представени най-важните събития в палестинската история от началото на 20 век до смъртта на Ясер Арафат през 2004 г. Посетителите ще могат да стигнат по мост от музея до някогашния кабинет и до спалня на Ясер Арафат, където са изложени и лични вещи на покойния палестински лидер, включително пистолета и куфията му.

enlightened2017 - Бившата министърка на културата на Франция Одре Азуле е избрана за генерален директор на Организацията на ООН по въпросите образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) от Генералната конференция на организацията със 131 гласа „за“ и 19 „против“. Тя е втората жена след българката Ирина Бокова, избрана на поста.

enlightened2018 - В Компиен, Франция, президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерката на Германия Ангела Меркел откриват заедно паметна плоча за примирието от 1918 г. на церемония на Поляната на примирието в Северна Франция, където се провежда церемония за отбелязване на края на Първата световна война (1914-1918).  Паметната плоча е поставена пред съществуващия надпис, който определя поляната като мястото, където "престъпната горделивост на Германската империя бе победена от свободните народи, които се надяваше да пороби". Надписът на новата паметна плоча на френски и немски език гласи: "На стогодишнината от примирието от 11 ноември 1918 г. Еманюел Макрон, президент на Френската република, и Ангела Меркел, канцлер на Федерална република Германия, потвърдиха тук ценността на френско-германското помирение в служба на Европа и мира."
2019 - В Токио, Япония, се провежда тържествен автомобилен парад в чест на възкачването на престола на новия император на Япония Нарухито. Церемонията по интронизацията на 126-ия император на Япония се провежда на 22 октомври в императорския дворец в Токио.

enlightened2020 - Писателката Суванхам Тамавонгса печели канадската литературна награда "Гилър" за сборника разкази "Как се произнася "нож". Победителят е избран измежду петима финалисти, подбрани сред 118 кандидатури, излъчени от издатели в Канада. Наградата "Гилър" е учредена през 1994 г. от бизнесмена Джак Рабинович в памет на покойната му съпруга, литературната критичка Дoрис Гилър.  Наградата е съпроводена с парична премия от 100 000 канадски долара.

enlightened2021 - В Албания 52-годишният бивш главен прокурор на страната  от 2012 г. до 2017 г. Адриатик Лала е осъден на две години затвор за корупция и става първият високопоставен албанец, осъден от специално създаден съд за борба с корупцията. Според присъдата Адриактик Лала няма да може да заема никакви държавни постове в продължение на пет години.

enlightened2022 - Министър-председателите на Румъния и Украйна Николае Чука и Денис Шмигал участват в откриването на нов граничен пункт и митница на общата граница между двете страни. Новият пункт се намира при селищата Викову де Сус от румънска страна и Красноилск - от украинска.
Милена Георгиева, БТА