Българите в Босилеград са очаквали, че на 18 февруари сръбските власти ще забранят организираното отбелязване на годишнината от гибелта на Васил Левски. "Това е част от политика, която цели да спре процесите на духовно осъзнаване сред българите в Западните покрайнини", заяви председателят на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов.
Председателят на Хелзинкския комитет за защита правата на българите в Сърбия Зденка Тодорова посочи, че не вярва европейските институции да решат проблема, защото липсва българско лоби, което да защитава правата на българите в Западните покрайнини.
Според Иван Николов правата на българите в този район са жертва на големите инфраструктурни проекти и строежите на магистрали.
"Забраната е била планирана много по-рано и е част от политиката по три важни стратегически цели - да ограничи и изтласка ролята на Културно-информационния център в Босилеград, който се наложи като значим фактор в живота на българите в Западните покрайнини; да предотврати процесите на национално и духовно осъзнаване сред българите, да отправи ясно послание към българските държавни, политически и културни организации и институции, че са нежелани на сръбска територия и борбата за защита на правата на българите според сръбското разбиране на нещата е недопустима намеса във вътрешните работи на суверенна Сърбия; да разчисти пътя за продължаване и ускоряване на досегашната политика на национална асимилация и сърбизация на българите и обезлюдяване на районите, населени с българско население. Ние сме жертва на политика, която продължава в Сърбия, която не се е осъдена от сръбското правителство, и ние очакваме със страх следващото преброяване на населението в Сърбия, когато явно ще бъдем по-малко, отколкото сме били през 2002 година. Като че ли и двете правителства работят в една и съща посока - това население да бъде асимилирано и заличено от картата на Европа", коментира Иван Николов.