Черен списък на нелицензираните сайтове за онлайн залагания ще прави Комисията по хазарта и ще го публикува на интернет-страницата си, това решиха депутатите като приеха окончателно текстове от новия закон за хазарта. Освен, че регламентира онлайн залаганията проектът увеличава изискванията към хазартните оператори, както и условията за рекламиране. Дейности по този закон вече ще могат да се организират от търговски дружества, регистрирани у нас или друга страна-членка на ЕС, както и в друга държава, която е страна по споразумението за Европейското икономическо пространство или в Швейцария.
При дискусията по въпроса за черния списък Румен Овчаров от БСП поиска по-скоро той да е позитивен, но Диян Червенкондев от ГЕРБ разясни, че това е европейска практика.
Възлагаме на комисията по хазарта надбягване с времето, което е безсмислено
- Румен Овчаров, депутат от БСП
„Всяка интернет страница в черния списък на другия ден може да бъде пререгистрирана с променено име и възлагаме на комисията надбягване с времето, което е безсмислено. И най-важното - чрез черните списъци и контрола, който ще осъществяваме върху интернет сайтовете и доставчиците, през задната врата отново да контролираме интернет снабдяването в страната и извън нея. Или както се съмняват интернет доставчиците отново да въведем в действие някои от елементите на ACTA", каза Румен Овчаров.
Критерият за черния списък е ясен - сайтове, които нямат лиценз от комисията по хазарта, осъществяват незаконна дейност
- Диян Червенкондев, депутат от ГЕРБ
Според Диян Червенкондев критерият за поставяне в черния списък е ясен - всички сайтове, които нямат лиценз от Държавната комисия по хазарта, осъществяват незаконна дейност, тоест престъпление по смисъла не само на българското законодателство, но и на европейското. „Не може интернет доставчиците да знаят кои от всичките страници, които те хостват или са в интернет, осъществяват незаконен хазарт. Това ще им бъде посочено от Държавната комисия по хазарта", каза той.
Сред основните притеснения е възможността да бъде филтриран достъпът до интернет сайтовете, които не са лицензирани от комисията по хазарта, но въпреки това предоставят хазартни услуги. Според правозащитници и граждански организации текстовете биха могли да се ползват за прецедент и след това да станат основание за спиране на достъпа и до различни други сайтове като торентите например.
Самото филтриране на трафика към интернет платформите за залагания ще става с постановление на Софийски районен съд.
Предвижда се интернет доставчиците да филтрират нелицензирани сайтове всеки ден. Ако те не забранят достъпа на потребителите до нелицензирани интернет казина и букмейкъри в срок от 72 часа след добавянето им в черния списък, провайдърите ще плащат глоба от 10 до 20 хил. лв. В случаите, в които Държавната комисия по хазарта откаже лиценз на сайт за хазартни залагания, той трябва да спре предлагането им в България.
С проекта се забранява пряката реклама на хазартната дейност, както и получаването на нежелани SMS-и от такива игри.