БНБ обеща лихвената статистика да бъде леснодостъпна на интернет страницата на банката в най-скоро време заради промените в Закона за потребителския кредит.
В съобщение от Централната банка става ясно, че Управителният съвет е приел решение, с което лихвената статистика, публикувана съгласно българското и европейското законодателство, ще се счита и еквивалентна на форлумировката „индикатори, публикувани от БНБ". Така за потребителите ще е ясно как се формира лихвата по кредита им, след влизането на промените в закона от 23 юли.
В новите текстове е изменена и дефиницията на „референтен лихвен процент", който представлява пазарен индекс LIBOR, EURIBOR, SOFIBOR, който може да бъде заместен или комбиниран с индикатори, публикувани от БНБ и/или Националния статистически институт. С решението си БНБ ясно указва, че публикуваната от нея лихвена статистика са именно тези индикатори.Референтният лихвен процент се използва като основа за изчисляване на приложимия към договора за кредит за потребители променлив лихвен процент.
„Кредиторът вече е длъжен да прилага референтен лихвен процент по определена от него методика. Методиката трябва да съдържа ясна и разписана изчислителна формула, в която се посочват видът, количествените изражения и относителната тежест на отделните компоненти", поясняват от БНБ. Кредиторът е длъжен да публикува на интернет страницата си методиката и размера на референтния лихвен процент. По този начин потребителят има възможност сам да изчисли или провери прилагания към неговия договор за кредит референтен лихвен процент посредством наличието и публикуването на ясна изчислителна формула, базирана на публично оповестени компоненти - пазарни индекси и/или индикатори.