Депутатите подкрепиха ветото върху промените в Закона за горите
Депутатите подкрепиха ветото върху промените в Закона за горите / снимка, архив: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
Депутатите подкрепиха ветото върху промените в Закона за горите
54748
Депутатите подкрепиха ветото върху промените в Закона за горите
  • Депутатите подкрепиха ветото върху промените в Закона за горите

След масови протести, блокиране на булеварди и арести природозащитниците постигнаха част от исканията си по спорните промени в Закона за горите. Парламентът се съобрази с ветото на президента Росен Плевнелиев върху тях. Гражданското недоволство беше предизвикано от възможността, която поправките даваха, а именно писти, лифтове и влекове да могат да се изграждат без промяна в предназначението на земите. Законът за горите няма да бъде гласуван, докато не се постигне съгласие по него, увери ресорният министър Мирослав Найденов. Премиерът Бойко Борисов също забрани на депутатите си да приемат повторно текста, ако по него не бъде постигнат пълен консенсус с екозащитниците.

Един от митовете - че щяло да се застрои едва ли не всичко, да се бетонира, да се изсекат гори, това е абсолютна демагогия

- Любен Татарски, депутат от ГЕРБ

Повече от два часа продължи дискусията по спорните промени в Закона за горите. Любен Татарски от ГЕРБ ги защити, а депутати от другите парламентарни групи бяха отново против.

„Един от митовете - че щяло да се застроява, да се застрои едва ли не всичко, да се бетонира, да се изсекат гори, това е абсолютна демагогия, нищо подобно. Един нищожен процент - десетохилядна, може би ще бъде увредена, ако се построят няколко писти, защото съгласете се, че не навсякъде могат да се правят такива писти", каза Любен Татарски от ГЕРБ. Той подчерта, че темпът на възстановяване на горите е много по-голям. По повод критики, че от този ход държавата щяла да загуби милиони, депутатът попита колко милиони е спечелила страната от туризъм.

„Вие знаете ли какво се получава в района, от който аз съм народен представител - Разлог, Банско, Добринище? След реализацията на ски зона Банско районът беше преобразен", коментира Татарски.

Нищо не може да отмахне впечатлението за грабежа - нито добрите инвестиционни намерения, нито добруването на тези общини

- Павел Шопов, депутат от Атака

Павел Шопов от Атака определи изказването на колегата си от управлаващата партия като много откровено. „Между редовете, между фразите, между думите се видя това, което ние твърдим - лобисткият закон и нищо не може да отмахне впечатлението за грабежа - нито добрите инвестиционни намерения, нито добруването на тези общини, за които говорите", каза Шопов.

Александър Радославов от левицата изрази мнение, че защитавайки държавния интерес, депутатите не бива да допускат чрез промените в Закона за горите да се повтори това, в което чрез децентрализацията и големите права, дадени на местното самоуправление, се е превърнало Черноморието - „непривлекателно място за почивка".

След като се получи поляризиране, след като има протести, явно нещо в комуникацията не е било както трябва

- земеделският министър Мирослав Найденов

По думите на земеделския министър Мирослав Найденов идеята на промените е била да се регулира секторът, а не да бъдат обслужени конкретни бизнес интереси. Той обаче призна, че управляващите са допуснали грешка в комуникацията в обществото. „След като се получи това поляризиране, след като има определени протести, явно нещо в комуникацията не е било както трябва", каза министърът.

От името на правителството Найденов настоя парламентарното мнозинство да подкрепи ветото на президента и законът да бъде върнат за доразглеждане.