Няма пазарна логика за увеличаване на лихвите по кредитите - в момента има тежка конкуренция за клиенти и приемането на законови промени в тази сфера не може да бъдат причина за ръст на лихвите. Това заяви в интервю за Дарик председателят на бюджетната парламентарна комисия Йордан Цонев, който е един от вносителите на поправките в Закона за потребителския кредит.
Цонев напомни, че малко над 800 млн. лева са общите приходи на банките от такси годишно - една част от тези такси ще останат, но това ще бъдат само такси, за които банките правят реални разходи.
Председателят на бюджетната комисия отхвърли опасенията, че ако отпаднат част от таксите, които банките събират за усвояване или управление на заемите, банките автоматично ще калкулират тези средства, повишавайки лихвите.
"Ако банките са в картел, лихвите ще скочат. Ако, както те твърдят, не са в картел, няма как да скочат", категоричен е Цонев. Банките се конкурират помежду си и като махнем таксата за предсрочно погасяване, даваме възможност на една банка да взема клиентите на друга банка, като предлага по-добри условия, допълни той и отчете, че досега пречка за това е било наказателната лихва за предсрочно погасяване.
"Аз мисля, че не са, но ако се окаже, че са в картел, тогава ще се обърне другият край на тоягата", коментира още Йордан Цонев, като посочи, че под другия край на тоягата визира Комисията за защита на конкуренцията и санкции срещу картелни споразумения.
Такова споразумение няма, а на пазарен принцип няма как лихвите да растат, убеден е Цонев. Има тежка конкуренция за клиенти и няма как при тази ситуация лихвите да растат, допълни той.
"Шест месеца потребители и медии искаха тези промени: за таксите - направихме промени, няма да има такси за обслужване на кредита, няма да има за предсрочно погасяване; искаха да падне зависимостта на клиента от това как банката еднозначно и еднолично определя плаващия лихвен процент - и това е факт вече", каза председателят на бюджетната комисия в НС.
По думите му промените създават добър баланс и ще дадат резултат. С тях банките се задължават да дадат на хората, които искат ипотечен кредит, да избират какъв да бъде - дали обектът на ипотеката да удовлетворява изцяло вземанията и да няма други задължения, или да бъде по сегашния ред - при продажба на жилището непогасената разлика е дължима от други активи.
Освен това по думите на Цонев с промените са избегнати рисковете за банките от регулации, които биха могли да разклатят стабилността и финансовите институции са се съгласили със законодателя, като са дали положително становище.
"Не е сериозно това отношение да плашиш хората - "Едни депутати правят едни промени и понеже тези промени са такива, вие ще бъдете ощетени". Че да не би да не са ощетени досега клиентите от тяхната дейност", попита Йордан Цонев. По думите му проектът за промени е възможният компромис между интересите на потребителите и стабилността на банките.
По отношение на „бързите кредити" внесеният законопроект правел само една стъпка. „Следващата крачка ще бъде направена до две-три седмици с промени в други закони, с които ще се регулира този сегмент от икономиката ни, който е около 2 млрд. лева", съобщи още Йордан Цонев. Той уточни, че най-вероятно тези фирми ще минат на лицензионен режим. Има риск при такива мерки част от фирмите да преминат в сивия сектор, призна Цонев, като уточни, че внимателно ще се прецени дали и какъв таван на лихвите при тях трябва да има, защото те ползват по-скъп ресурс, давайки пари най-често срещу лична карта, а несъбираемостта при тях е над 30 процента.