- Бизнесът настоява за премахването на минималните осигурителни прагове
Бизнесът потвърди отказа си да преговаря за увеличаване на минималните осигурителни прагове за догодина и отново поиска премахването им.
Четирите работодателски организации представиха позицията си, дни след заявката на синдикалния лидер Пламен Димитров, че такава отмяна би била връщане с 13 години назад. Те се дистанцираха от новопризнатата за национално представителна организация на Съюза за стопанска инициатива и заподозряха фалшификация в това признаване.
КНСБ: Премахването на МОД би ни върнало назад
Работодателите посочиха едностранното и немотивирано няколкократно вдигане на минималната заплата като една от причините да настояват за отпадане на механизма на минималните осигурителни прагове.
Работодателите твърдят, че от началото на икономическата криза минималните прагове имат по-скоро негативен ефект, както и че този механизъм не се прилага в нито една европейска държава. Васил Велев от АИКБ обясни, че работникът не си търси работа според равнището на осигурителния праг:
"Работниците и служителите търсят нетно равнище на прихода, който - като не го намират, отиват при друг работодател. Работните заплати у нас растат под натиска на пазара на труда, а не, защото има минимални осигурителни доходи".
Близо 2 млн. българи ще плащат по-високи осигуровки
Евгений Иванов от КРИБ припомни, че механизмът е бил въведен като мярка за борба със сивата икономика, но работодателите са преосмислили подкрепата си за него, след като държавата започнала едностранно да вдига минималната заплата:
"Държа да подчертая, че не е проблем цифрата, а начинът, по който се определя тази цифра, защото ако днес цифрата не ни притеснява, утре може да дойде министър, който да каже: "От днес минималната работна заплата става 1500 лв.". Какво правим тогава?".
Четирите организации твърдят, че социалното министерство си е затворило очите за допускането на Съюза за стопанска инициатива като национално представителен, и заплашиха, че ще излязат от Тристранния съвет, ако правителството не преразгледа решението си.