Шумен почете паметта на Ботев и загиналите за Свободата на България
87373

Your browser doesn’t support HTML5 audio

Шумен почете паметта на Ботев и загиналите за Свободата на България
  • Шумен почете паметта на Ботев и загиналите за Свободата на България

Шумен почете паметта на Христо Ботев и загиналите за Свободата на България. Тържественият ритуал по поднасяне на венци и цветя на паметника на загиналите във войните шуменци на площад „Кристал" започна точно в 12:00 ч. с воя на сирените.

Сред официалните гости на церемонията бяха кмета на Шумен Любомир Христов, областния управител Донка Иванова, декана на военния факултет полк. Сашо Евлогиев, ректора на ШУ проф. Георги Колев, проф. Борислав Беджев - председател на местния парламент и др.

Слово произнесе Галина Младенова - директор на Професионална гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт "Христо Ботев" в Шумен. „Въплатил изконните черти на своите велики предшественици, Христо Ботев понася в душата си всички мъки, страдания и надежди на поробена България. С подвиг и песен той обезсмъртява и своя път , и пътя на народа български. Оттам, от дербите на Врачанския балкан, където пада поетът-воевода, започва един друг живот, който носи голямото име-Безсмъртие", заяви Младенова.

„Днес, под небето на нашата родина, край огъня на почитта и незабравата, се срещаме с историята, за да се вгледаме в себе си. Втори юни е! 140 години ни делят от деня на Ботевата гибел. Втори юни е! Един народ затихва в минути на мълчание и слуша сърцето си, за да открие в него гласове и образи на хилядите синове на този народ, които в години на изпитание, водени от Ботевата любов и жертвоготовност, се борят за свободата на своето отечество. На днешната дата ние почитаме не само Ботев, но и паметта на всички българи, загинали в името на националното и социалното освобождение и на обединението на българската нация. Начело с Ботев, цялата плеяда от възрожденци, революционери, поети, воеводи, пламенни родолюбци, постепенно са се превърнали в нашата жива съвест. Заслужава ли си да дадеш живота си в името на свободата? Свободен ли е днешният българин? И когато живеем в свободна страна, наистина ли сме свободни? Стремежът към свободата няма граници във времето. Той е вечен, красив и възвишен. Ботев има един копнеж- борбата и един мечта-поривът към свобода. Да носим този копнеж за борба и свобода. Това значи да носим в сърцето си-Ботев", каза още в речта си директорът на ПГМЕТТ „Христо Ботев"-Шумен.



Церемонията продължи с поднасяне на венци и цветя на паметника от почетен караул на шуменските военни формирования.

Речта на Галина Младенова чуйте в прикачения звуков файл.