По повод празника на българските архивисти Държавен архив-Кюстендил  показва оригинални архивни документи на Никола Лазарков и ген. Георги Тодоров в читалнята на Архива.


„Тази година сме решили да отбележим празника  с показване на оригинални архивни документи, които сме придобили чрез откупка от наследниците на Никола Лазарков и от краеведа и общественик от Дупница Явор Тодоров.

Това са оригинални документни с изключително значение в национален мащаб за историята на страната.Никола Лазарков е бил и кмет на Дупница.Показваме снимки, които неговите наследници грижливо са пазели и съхранявали през годините и по техни думи са виждани от десетина души.

Те показват дейността му като председател , член и касиер на Македоно- Одринското дружество , оригинални документи, лична кореспонденция на македонски воеводи но ВМРО.Показваме и колекции снимки и документи на ген- Тодоров от периода 1915-1918 г., повечето снимки са правени от придворния фотограф Караиванов.Има и оригинален документ- ръкопис от заседание на община Дупница от 11915г., с което ген- Тодоров е обявен за почетен гражданин на Дупница”, заяви началникът на отдел "Държавен архив"- Кюстендил Петър Шейков . 


Фондът с документи на Никола Лазарков до края на годината трябва да бъде обработен, да сде инвентира и едва тогава ще се предостави на всеки , който желае да го разгледа в читалнята на архива .Фондът на ген. Тодоров ще бъде обработен в началото на следващата година.

На 12 окт. 2018 г. по повод 55-годишнината си Архивът ще представи изложба на тема: „Седмица на ретромодата – как са се обличали кюстендилци от края на XIX в. до средата на XX в.“ във фоайето на Общинския театър – Кюстендил от 17.00 часа. Всеки, който желае, може да види как в облеклото на кюстендилци навлизат европейските модни течения.   

Българските архивисти са едни от първите със свой професионален празник. На 10 октомври 1951 г. Президиумът на Народното събрание с Указ 515 създава Архивно управление в състава на Министерство на вътрешните работи. От тогава всяка година на 10 октомври българските архивисти отчитат своята дейност и празнуват.

През януари 1963 г. Главно управление на архивите при Министерския съвет делегира права на Държавен архив в Кюстендил да управлява и използва Държавния архивен фонд на територията на Кюстендилски окръг.

И въпреки структурните промени в системата на държавните архиви от март 2010 г и силно намаления състав., Държавен архив - Кюстендил продължава успешно да изпълнява своите задължения и упражнява своите права по обогатяване, съхранение и популяризиране на Националния архивен фонд на територията на област Кюстендил. За Държавен архив - Кюстендил, 2014 е предпоследната година на напрегната работа по 5-годишното изграждане на нова информационна система на архивите в Интернет (ИСДА) и постоянно увеличаване на дигитализацията през нея на архивни документи. Резултатите от това, както и дейността ни може да бъде проследено в Интернет на новия сайт на Държавна агенция "Архиви".

Чрез своя професионален празник българските архивисти отново напомнят за значението на документалното ни наследство и за необходимостта то не само да се обогатява, обработва и съхранява, но и да се разкрива и популяризира, включително и чрез съвременните информационни технологии.