Да анимираш Гергьовден в музей „Етър”
Деца от 5 до 15 години анимираха Гергьовден на чардака на Табаханата в музей „Етър. Да пресъздадеш обичаите на този голям празник чрез анимация се оказва изключително забавен образователен метод. Включват се и родители, а според Венета Трайкова от сдружение „Нишан”, която провежда обучението, възрастните се вживяват в изрязването и заснемането на рисунки не по-малко от децата. И със същия интерес гледат как нарисуваното от тях оживява в анимационен филм. 

„Днес анимираме Гергьовден, защото е 6 май. Показваме, чрез дигиталните изкуства, традициите, които се случват на този ден. Например как се люлеят хората на гергьовденските люлки – нещо видимо и в самия „Етър”. Учим децата как да направят анимация на традиционен празник. В музея те виждат люлки, кантар, зелена украса, приготвяне на обредните хлябове. Така им е много по-лесно да разберат за какво става въпрос и да го анимират.
 
 

Ние използваме анимация тип „стоп кадър”. Децата изрязват картинки и ги заснемат. За да се получи движението на люлката, се рисува нейното залюляване с до два милиметра разлика. След това със софтуер картинките оживяват във филмче. Човек може да го направи и в домашни условия. Необходими са малко умения по рисуване и камера. Камерата дори на телефона може да свърши работа, тя е най-малко важна в целия процес”, разказва Венета Трайкова.
 
Благодарение на сдружение „Нишан”, тя се увлича по традициите. На даден етап разбира, че е трудно да бъдат обяснени на децата предметите от миналото. Например – какво е менче.

 
„Със сигурност има нужда на децата да се показва, а не само да се разказва. Тук, на „Етър”-а, това става по един много естествен начин”, споделя впечатленията си Венета Трайкова. 

Анимацията не е бърз процес, но дава възможност да се развива търпението, а крайния продукт е разбираем. От сдружение „Нишан” са убедени, че така традициите от миналото стават ясни за новите поколения и могат да бъдат съхранени.