Най-малко 33 761 мигранти са загинали в Средиземно море от 2000 г. досега, което го прави най-смъртоносната граница в света, се казва в проучване на Международната организация по миграция (МОМ), цитирано от ДПА.

Макар че абсолютният брой на фаталните случаи спадна, след като миналата година Турция и ЕС затвориха източния морски път, авторът на проучването Филип Фарг констатира, че рискът от смърт фактически е нараснал, тъй като по-дългият централен път между Либия и Италия значително се е оживил.

Спасиха 1500 мигранти за 3 дни в Средиземно море

Според учения от Европейския университет във Флоренция "затварянето на по-късите и по-малко опасни пътища води до откриването на по-дълги и по-опасни пътища, което повишава риска от смърт в морето", отбелязва той в изследването.

От януари т. г. 161 000 икономически мигранти и бежанци са пресекли Средиземно море, повечето от тях към Италия, съобщи вчера МОМ в Женева. Близо 3000 човека са загинали в морето или са изчезнали.


Над 110 000 мигранти дошли в Европа през Средиземно море за половин година

По-малко от една трета от хората, достигнали до Италия тази година, са бежанци, което показва, че голяма част от мигрантите идват не за да намерят защита, а за да търсят по-добро икономическо бъдеще, отбелязва Фарг. Според него обаче да се прави разлика между двете категории не е много удачно в случая със Средиземно море.

Икономическите мигранти предприемат опасните си пътувания от отчаяние, а тези, които бягат от войни, често се опитват да достигнат страни, предлагащи солидни икономически възможности, се аргументира ученият.

Меркел защити решението си да отвори границите на Германия за бежанците

БТА