Вицепрезидентът Илияна Йотова откри в Рим 17-ото издание на „Празник на българското кино в Рим“, съобщиха от 

Събитието е важна част от културния календар на италианската столица, очаква се с нетърпение както от българите в Рим, така и от италианската публика, и дава среща на представители на артистичния свят. Фестивалът, който продължава до 23 юни, се организира от Българския културен институт в Рим с подкрепата на българското посолство, както и на Министерството на културата и Националния филмов център.

Човек съществува единствено в това, което прави. Тези думи на великия Федерико Фелини показват природата на твореца – да предизвика, да се бунтува, с талант и майсторство да предава на другите всичко, което носи творческата му душа“, обърна се вицепрезидентът към присъстващите. Тя специално благодари на създателката на филмовия фестивал Жана Яковлева за енергията и амбицията да показва българския талант и да дава кураж и самочувствие на българските творци.

„След години на затишие българското кино преживява своя Ренесанс, става все по-интересно и завладяващо“, изтъкна Илияна Йотова. Тя обрисува многоцветната палитра от представяните филми, които засягат специфични български проблеми, но поставят и големи човешки теми. „От грозното и смешното до красивото и сериозното, от вечните човешки ценности като любов и доброта, през конфликти и омраза до вечния стремеж за щастие и ценността на живота“, посочи вицепрезидентът. „Най-важното – да искаш да познаваш необятната човешка душа и този, който е до теб, да искаш да го разбираш и заедно да вървите напред“, подчерта Йотова.


Програмата на „Празника на българското кино в Рим“ включва: „Диада“, реж. Яна Титова; „Уроците на Блага“, реж. Стефан Командарев; „Майка“, реж. Зорница София; документалната поредица с реж. Георги Тошев „НепознатиТЕ“ – „Христо завинаги“ и „Чапа срещу Фелини“; „Ваймар експрес“, реж. Милена Фучеджиева.

По-рано вицепрезидентът посети Българския културен институт в Рим, който се намира в къщата на големия оперен бас Борис Христов. Жана Яковлева – дългогодишен директор на института и понастоящем част от екипа на института, подкрепи идеята на Илияна Йотова за създаването на Български национален културен институт по примера на Гьоте институт, Сервантес и т.н. Нашата страна е единствената в Европейския съюз, която няма такава институция.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня