Българите и румънците са най-нередовните платци
Българите и румънците са най-нередовните платци / снимка: Sofia Photo Agency, архив

20% от фактурите, издадени от българските фирми на граждани, са просрочени. Още по-висок е делът на забавените плащания от бизнес клиентите - 28%. Средно около 5 на сто от всички задължения въобще не могат да бъдат събрани.

Това показва проучване на EOS Group за навиците за плащане в Европа, пише „Труд". То включва 2600 компании в 12 държави в Европа. У нас са анкетирани 200 фирми от промишлеността, услугите и търговията.

По редовност на плащанията България и Румъния са на дъното в класацията. В двете държави средно 70% от вземанията се плащат навреме при 75% за Европа. Парите по 1/3 от фактурите у нас се бавят с около 70 дни.

Натрупаните дългове на бизнес клиентите се обясняват основно с липсата на кеш и просрочени плащания от клиенти. Например, всяка втора фирма в България няма пари в брой, за да се разплати с клиентите си. Най-честата причина за задлъжняването на гражданите е безработицата. В същото време все повече фирми са на мнение, че плащания се бавят заради измама или умишлено. През 2013 г. тази причина са посочили 10% от анкетираните, докато през 2014 г. вече са 31%.

За първата половина на 2014 г. фирми са възложили на колекторските агенции да съберат дългове за близо 24 млн. лв. Общите задължения на фирми и физически лица, възложени на колекторите, са 820 млн. лв.

За да дисциплинират клиентите си, българските компании дават по-кратки срокове за плащане в сравнение с други страни. Срокът за бизнес клиенти е 38 дни, а за граждани - 24 дни.