/ Gulliver/Getty Images
Биолози и историци от Австрия и Италия проучиха състава на биологичния материал в седем рисунки на Леонардо да Винчи. Те открили неочаквано разнообразие от бактерии, гъби и човешка ДНК. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Frontiers in Microbiology“.

Продадоха за рекордна сума картина на ученик на Леонардо да Винчи (СНИМКА)

Учените използвали иновативен геномен подход, наречен Nanopore, за да анализират микробиома на рисунки, който комбинира метода секвениране от трето поколение с протокол за амплификация на генома (WGA).

Това е първото пълно геномно изследване на произведения на великия италиански художник. Чувствителният метод Nanopore е много добър инструмент за мониторинг на произведения на изкуството, с чиято помощ може да се оцени микробиома и да се визуализират неговите вариации.

Въпреки отстъствието на видими увреждания на хартията, учените открили следи от голямо количество бактерии върху рисунките на Леонардо, а количеството им преобладавало над това на гъбите.

Защо Ван Гог предпочита жълтия цвят

Според тях, голяма част от тези бактерии са типични за микробиома на човека и са оставени по време на реставрационни дейности. Друго интересно откритие било наличието на голямо количество човешка ДНК. Авторите подчертават, че нямат основания да твърдят, че това е ДНК на художника.

По-вероятно е следите да са оставени от реставраторите през годините. Учените успели да установят също, че рисунките са били дълго време в Торино и Рим.

Авторите на проучването смятат, че с раработения от тях метод може да се създават биологични „пръстови отпечатъци“ на най-известните произведения на изкуството, което не само ще даде възможност да се научи много за историята на създаването им и начина, по който са били съхранявани, но и ще им осигури допълнителна защита.
БГНЕС