Транспортната и енергийната свързаност са общ приоритет за България и за Сърбия
Транспортната и енергийната свързаност са общ приоритет за България и за Сърбия / снимка: БГНЕС

Свързаността на енергийните мрежи на България и Сърбия и инфраструктурните проекти по Коридор 10 остават общ приоритет. Това са заявили президентите на двете страни Росен Плевнелиев и Томислав Николич на пресконференция след срещата си, съобщават от прессекретариата на Плевнелиев. Българският държавен глава е на двудневно посещение в западната ни съседка.

Плевнелиев е подчертал, че реализацията на междусистемната газова връзка със Сърбия ще повиши енергийната сигурност както на всяка страна поотделно, така и на целия регион. „Всяка държава в региона има право да купува газ на конкурентна цена и да има достъп до алтернативни доставчици. Нашата енергийна сигурност може да бъде гарантирана само чрез свързаност на мрежите и вече е време да насочим усилията си и към създаването на регионален енергиен пазар на природен газ и електричество", е заявил Росен Плевнелиев.

Сръбската страна е в процес на изготвяне на план за изграждането на междусистемната връзка. Планира се и ускоряване на процедурите по реализацията на газовата връзка. Двамата президенти са били категорични, че междусистемната връзка е ключова за енергийната сигурност на страните от региона и ще допринесе за диверсификацията на енергийните доставки.

Приоритет остава изграждането на проектите по трасето на Трансевропейския транспортен Коридор 10, като особено значение за двете страни има автомагистралата между София и сръбския град Ниш.

Президентът Плевнелиев е посочил като положителен факт ускоряването на дейностите по изграждането на магистралата в сръбския участък, който се очаква да бъде завършен през 2016 г. От българска страна трябва да бъдат изградени 48 км от Софийския околовръстен път до Калотина. Същевременно България влага значителни инвестиции в реализацията на редица проекти по Коридор 10, сред които са АМ „Марица", Северната тангента на Софийския околовръстен път и скоростната жп-линия от Пловдив до Свиленград.

Акцент по време на разговорите е бил поставен върху положението на българското национално малцинство в Сърбия и конкретно върху въпросите за обучението и за информирането на майчин език на сънародниците ни в Сърбия.

„Получих уверението на сръбската страна, че по проблемите ще се работи в диалог и в сътрудничество, а въпросът с осигуряването на български учебници е решен", е обявил президентът Росен Плевнелиев. Сръбската страна ще оказва и занапред съдействие за гарантирането на конституционните права на българското национално малцинство в Сърбия, е уверил още президентът Николич българския държавен глава.

България е готова в сътрудничество със сръбските институции да предложи механизми за привличане на допълнителни инвестиции в изостаналите погранични райони, стана ясно след разговора между двамата президенти.

Възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество в икономиката, енергетиката, инфраструктурата, туризма, образованието и културата, са обсъдили още президентите Росен Плевнелиев и Томислав Николич. Двамата лидери са приветствали засилването на двустранните търговско-икономически и инвестиционни връзки, както и на туристическия обмен. Около 312 хиляди сърби посещават ежегодно страната ни, а около 317 хиляди българи годишно почиват в западната ни съседка.

През 2015 година се планира първо съвместно заседание на правителствата на България и Сърбия, стана ясно още след разговора на двамата президенти. Двете страни са в процес на подготовка на Договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство, обяви още президентът Росен Плевнелиев.